Câți bani vor primi Sabrina Voinea și Ana Maria Bărbosu de la Marcel Ciolacu. Declarația făcută de premier

Marcel Ciolacu a declarat că dorește să le recompenseze pe Sabrina Voinea și Ana Maria Bărbosu, româncele furate la Jocurile Olimpice.
Filip Stan
08 aug. 2024, 15:49
Câți bani vor primi Sabrina Voinea și Ana Maria Bărbosu de la Marcel Ciolacu. Declarația făcută de premier

Marcel Ciolacu le vede învingătoare pe Sabrina Voinea și Ana Maria Bărbosu, așa că vrea să le recompenseze pentru efortul depus la Jocurile Olimpice de la Paris.

Ana Maria Bărbosu, în vârstă de 18 ani și Sabrina Maneca-Voinea, în vârstă de 17 ani, se numără printre gimnastele „furate” la Jocurile Olimpice de la Paris. Ana Maria a fost câștigătoarea medaliei de bronz în finala de la sol, dar numai pentru 30 de secunde. Americanii au depus contestație, așa că sportiva din SUA a urcat pe locul al treilea, în timp ce Sabrina a fost penalizată cu o zecime pentru o greșeală pe care nu a făcut-o. Asta a trimis-o pe tânăra sportivă pe locul 5, când, de fapt, ar fi trebuit să prindă podiumul.

Sabrina Voinea și Ana Măria Bărbosu, recompensate de premierul Marcel Ciolacu

Cu toate că clasamentul s-a schimbat, pentru întreaga Românie, Sabrina Voinea este câștigătoarea medaliei de bronz, iar numeroase persoane au criticat aspru decizia luată pe moment în cadrul probei. Nadia Comăneci a fost revoltată și a cerut la TAS reevaluarea momentului Sabrinei de la Jocurile Olimpice.

Mai mult, premierul Marcel Ciolacu a declarat că ambele sportive vor fi recompensate „ca niște medaliate olimpice”. Astfel, Sabrina Voinea și Ana Maria Bărbosu ar urma să primească câte 60.000 de euro. Aceasta este suma cu care sunt premiați, de obicei, sportivii care au obținut medalia de bronz la Jocurile Olimpice de la Paris 2024. Zilele trecute, premierul Marcel Ciolacu a declarat că nu va participa la ceremonia de închidere a Jocurilor Olimpice, în semn de protest pentru întâmplarea celor două gimnaste românce de la Paris.

Citește și: EXCLUSIV| Preşedinta Federaţiei Române de Gimnastică declarații explozive despre nedreptate de la Jocurile Olimpice: „Ambele sportive au fost dezavantajate, iar noi considerăm că medalia de bronz este a României și trebuie să ne-o apărăm”

Până în acest moment, România a obținut la Jocurile Olimpice 8 medalii: 3 de aur, 4 de argint și una de bronz. Cea mai recentă a fost câștigată miercuri, 7 august, de Mihaela Cambei, care a reușit să ia argintul în finala la haltere, categoria 49 de kilograme.

Citește și: Ce poreclă a primit David Popovici după cursa colosală care i-a adus medalia de aur la Jocurile Olimpice: „A devenit primul înotător român care câștigă un aur olimpic”

DailyBusiness
Dorian Popa, condamnat la închisoare cu suspendare după ce a fost prins drogat la volan în 2023
Spynews
Francisca și Tj Miles vor deveni părinți! Primele imagini cu burtica de graviduță a artistei | VIDEO
Fanatik.ro
Cât costă mașina rară găsită în garajul companiei Nordis. Doar cinci exemplare mai sunt înregistrate în România
Capital.ro
Călin Georgescu era sigur din 2019 că va fi președintele României. Pe cine ar fi pus ministru de Justiție
Playtech.ro
Cât câștigă pe oră o româncă care face curățenie în Italia și ce contracte se oferă pentru munca în case private
Adevarul
„Diva lui Putin”, interzisă la Cluj. Academia de Muzică s-a răzgândit cu privire la concertul Anna Netrebko
wowbiz.ro
Doliu imens în lumea manelelor! A murit Ionuț Americanu. Cornelia, dansatoarea maneliștilor, a făcut publică vestea tristă
Economica.net
Când se schimbă banii în România?
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea, pur și simplu superbă într-o ținută sumară
kanald.ro
Românii nu vor mai putea să circule pe Transfăgărășan dacă nu achită taxa de acces
Cancan.ro
BREAKING | Toto Dumitrescu a fost prins de Poliția Română! Ce urmează acum
iamsport.ro
EXCLUSIV | Uluitor! Ce sumă uriașă de bani încasează Fabrizio Romano anual din colaborarea cu o cunoscută publicație de sport. Fotbaliștii din SuperLiga visează la un asemenea salariu
MediaFlux
ANAF a început controalele! Nimeni nu mai scapă de Fisc. Președintele ANAF spune că a fost depășit planul de colectare cu un miliard în iulie
stirilekanald.ro
Destin negru pentru doi tineri care se iubeau încă din copilărie. Ambii parteneri s-au sinucis, după o eroare a poliției
substantial.ro
O noua tragedie zguduie România. Accident îngrozitor