CAZUL CARACAL: Gheorghe Dincă şi Ştefan Risipiţeanu rămân în continuare în arest preventiv

Gheorghe Dincă şi Ştefan Risipiţeanu rămân în arest preventiv, după ce la termenul de vineri magistraţii de la Tribunalul Olt au constatat legalitatea măsurii arestării preventive şi au menţinut-o pentru ambii inculpaţi. Şedinţa s-a desfăşurat în sistem de videoconferinţă.
Romania TV
20 mart. 2020, 12:21
CAZUL CARACAL: Gheorghe Dincă şi Ştefan Risipiţeanu rămân în continuare în arest preventiv

La termenul de vineri în dosarul „Caracal”, Risipiţeanu a cerut înlocuirea arestării preventive cu control judiciar sau a arestului la domiciliu, însă solicitarea sa a fost respinsă, a precizat Arabelea.

„Respinge cererea de înlocuire a măsurii arestării preventive cu măsura preventivă a controlului judiciar sau cu măsura preventivă a arestului la domiciliu, formulată de inculpatul Risipiţeanu Ştefan.(…) Constată legalitatea şi temeinicia arestării preventive cu privire la inculpaţii: Dincă Gheorghe, trimis în judecată în stare de arest preventiv pentru săvârşirea infracţiunilor de ‘trafic de persoane’, (…) (o faptă – victima Melencu Luiza Mihaela), ‘viol’ (…) (o faptă – victima Melencu Luiza Mihaela), ‘omor calificat’ (…) (o faptă – victima Melencu Luiza Mihaela), ‘profanarea de cadavre sau morminte’, (o faptă- victima Melencu Luiza Mihaela), ‘trafic de minori’, (o faptă – victima Măceşanu Alexandra Mihaela), ‘viol’, ‘omor calificat’ (o faptă – victima Măceşanu Alexandra Mihaela), ‘profanarea de cadavre sau morminte’ (o faptă – victima Măceşanu Alexandra Mihaela), în prezent deţinut în Penitenciarul Craiova; – Risipiţeanu Ştefan, trimis în judecată în stare de arest preventiv pentru săvârşirea infracţiunii de ‘viol’ (o faptă – victima Melencu Luiza Mihaela), în prezent deţinut în Penitenciarul Craiova. (…) Menţine măsura arestării preventive dispusă (în cursul urmăririi penale) faţă de inculpaţii Dincă Gheorghe şi Risipiţeanu Ştefan”, se arată în încheierea postată pe portalul instanţei, citată de Agerpres.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Iustin Petrescu va avea un decor atipic la nuntă! Rar vezi așa ceva în România | VIDEO
Fanatik.ro
Ei sunt oamenii pe care Rotaru i-a adus pentru titlu. Cât au costat transferurile făcute de finanțatorul Craiovei în ultimul sezon
Capital.ro
Consultările de la Cotroceni s-au încheiat fără rezultat. Nicușor Dan: Vom continua până când se va cristaliza o variantă de majoritate solidă, pro-occidentală
Playtech.ro
Ce se întâmplă cu banii dintr-un cont bancar comun în caz de poprire, divorț sau deces. Cine are drept legal asupra sumelor
Adevarul
„Autostrada cu tuneluri”, la doi ani de la startul lucrărilor. Ce a mai rămas de construit din tronsonul Margina - Holdea
wowbiz.ro
1 iunie vine cu modificări la plata concediilor medicale! Categoriile care vor fi plătite și în prima zi
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Blocaj total în Bucuresti, după ce o mașină a intrat pe șinele tramvaiului 41! Cum se circulă în aceste momente
iamsport.ro
Prunea a răbufnit în direct după Craiova - U Cluj 5-0: ”Am înnebunit când am văzut, vorbeam singur! Spuneți-mi și mie de ce?!”
MediaFlux
Pensie în 2026. Cum îți verifici vechimea în muncă. Stagiul minim de cotizare pentru pensia la limita de vârstă
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi