CAZUL „Raluca Stroescu” a fost redeschis. Familia acuză un medic pentru diagnostic greşit

La mai bine de cinci ani de la tragedia care a ţinut săptămâni la rând primele pagini ale ziarelor, cazul Ralucăi Stroescu, tânăra care ar fi murit din cauza epuizării, intră din nou în atenţia anchetatorilor. Familia ei susţine că regimul de muncă nu a avut nicio legătură cu decesul.
Romania TV
03 iul. 2012, 06:12
CAZUL

Familia Ralucăi Stroescu spune că tânăra de 31 de ani a murit din cauza unui medic care a diagnosticat-o greşit. Cu o zi înainte să moară, fata a fost diagnosticată de un doctor cu „caşexie”, adică o stare de slăbiciune severă a organismului, din cauza subnutriţiei.

Ulterior însă, analizele au arătat că Raluca suferea de un diabet necontrolat, care ar fi avut nevoie de tratament de urgenţă. Procurorii au redeschis dosarul şi o vor cita pe Angela Culeva, medicul care i-ar fi pus greşit diagnosticul, pentru audieri la domiciliu.

Familia Stroescu va cere daune morale Angelei Culeva, dar și Centrului Medical Unirea, scrie evz.ro.

Raluca Stroescu avea 31 de ani, era manager de audit la Ernst&Young, iar în aprilie 2007 a fost găsită moartă în apartamentul ei de către doi colegi de serviciu

 

DailyBusiness
Trump mobilizează industria privată pentru a-și consolida superioritatea tehnologică în programele spațiale
Spynews
Radu Drăgușin, sărbătoritul zilei! Celebrul fotbalist a împlinit 24 de ani. Ce urări emoționante a primit
Fanatik.ro
Vești proaste pentru Costel Gâlcă și rapidiști. A venit anunțul după victoria de la Sibiu – joacă abia în martie. Exclusiv
Capital.ro
Nu mai trec ITP-ul. Milioane de mașini fabricate după 2019 pot rămâne fără drept de circulație. Nu e vina șoferilor
Playtech.ro
Pensia pentru limită de vârstă 2026. Cine poate ieși la pensie anul acesta
Adevarul
Nou val de concedieri voluntare la Dacia. Câți bani primesc angajații care aleg să plece
wowbiz.ro
ULTIMĂ ORĂ! Ce îi amenință, de fapt, viața lui Mircea Lucescu. Apropiații rup tăcerea despre starea antrenorului: „I se injectează…” | EXCLUSIV
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Alertă sanitară! Un nou virus mortal face ravagii în mai multe țări. Ce este Nipah și cum se transmite
iamsport.ro
Radu Naum, ȘOCAT de ”șpaga” găsită în ghiozdan după un meci internațional: ”Îl lăsasem într-o cameră de unde să nu îl ia nimeni”
MediaFlux
România, vizată de un război al Rușilor? Țara noastră apare în Operațiunea „Faza zero”
stirilekanald.ro
Primele dezvăluiri făcute de criminalul de 13 ani în cazul uciderii lui Mario: „Mă teroriza”
Top 5 sloturi Yggdrasil