Cazul Săpoca. Care este starea pacienţilor internaţi după violenţele din spitalul de psihiatrie

Ministerul Sănătăţii a transmis joi că două victime ale atacului de la Spitalul de Psihiatrie Săpoca se află în continuare stare gravă.
Iulian Tudor
22 aug. 2019, 07:43
Cazul Săpoca. Care este starea pacienţilor internaţi după violenţele din spitalul de psihiatrie

Bărbatul transferat la Spitalul „Sfântul Pantelimon” este în continuare în stare gravă, dar „staţionar”. Femeia internată în această unitate medicală solicită externarea şi doreşte să fie supravegheată în continuare la Buzău.

Totodată, una dintre pacientele transportate la Spital Universitar, care a fost operată, este în stare gravă, intubată, ventilată mecanic şi instabilă hemodinamic. Cealaltă pacientă transferată care nu a necesitat intervenţie chirurgicală şi este în stare stabilă, fiind monitorizată.

Pacientul de la Spitalul Floreasca este stabil. „Ieri, la reevaluarea CT leziunile intracerebrale apar ca fiind stabile – nici nu au evoluat, dar nici nu s-au resorbit. Astăzi, medicul ATI de salon este de gardă şi a hotărât să încerce oprirea sedării”, se arată în informarea Ministerului Sănătăţii.

Una dintre pacientele aduse la Spitalul Bagdasar, în vârstă de 83 de ani, este „staţionară”, cealaltă pacientă de 62 de ani este programată luni pentru operaţie.

La cel de-al treilea pacient de 60 ani care este în tratament „conservator” nu se consideră oportună operaţia „cel puţin momentan”.

În noaptea de sâmbătă spre duminică, la Spitalul de Psihiatrie Săpoca, un bărbat de 38 de ani internat cu sevraj etilic a atacat mai mulţi pacienţi cu un stativ de perfuzii. Şi-au pierdut viaţa cinci pacienţi şi opt sunt răniţi.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Meteorologii au anunțat vreme extremă în România. Cod galben de caniculă și avertizare de vijelii | HARTA
Fanatik.ro
Radu Drăgușin, dezvăluiri emoționante despre Mircea Lucescu: „O să îi fiu recunoscător toată viața”
Capital.ro
Pensionarii pot pierde bani la calculul pensiei. Perioadele pentru care nu se acordă puncte de stabilitate
Playtech.ro
Când să rezervi vacanța pentru vara lui 2027 ca să plătești mai puțin. Perioadele în care merită să cauți
Adevarul
Epopeea coloniștilor germani în satele Banatului Montan. Cum au fost primiți și cuvântul emblematic învățat de la români
wowbiz.ro
Nepotul lui Mircea Rednic a murit cu câteva ore înainte de nuntă! Marius Totolici s-a stins în somn la doar 37 de ani. Ce a arătat autopsia?
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O nouă dronă a fost doborâtă pe teritoriul României. Ministrul Apărării a făcut anunțul
iamsport.ro
A numit cele 3 favorite la câștigarea SuperLigii! FCSB, exclusă din calcule: ”Ele o să se bată la campionat”
MediaFlux
Vremea se schimbă complet toamna aceasta. Date de ultimă oră de la meteorologii Accuweather. Când va ninge în Capitală
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat