CCR anunţă că va informa Comisia de la Veneţia asupra modificărilor privind opiniile separate

Curtea Constituțională a anunțat că va informa Comisia de la Veneția că nu mai poate reveni asupra modificărilor privind opiniile separate.  
Romania TV
18 dec. 2018, 19:24
CCR anunţă că va informa Comisia de la Veneţia asupra modificărilor privind opiniile separate

Precizările au loc în contextul în care Comisia de la Veneția l-a criticat pe președintele CCR, Valer Dorneanu, înr-un raport privind opiniile separate ale curților constituționale, pentru o decizie prin care a fost interzisă publicarea opiniei separate ostentative sau cu tentă politică.

COMUNICATUL INTEGRAL AL CCR

Urmare publicării Raportului asupra opiniilor separate ale Curților Constituționale, aprobat de Comisia de la Veneția la cea de-a 117-a Sesiune Plenară din 14-15 decembrie 2018, văzând aspectele consemnate cu referire la Curtea Constituțională a României, în special referirile critice cuprinse la par.44-46, formulăm următoarele precizări:

Motivele care au determinat Plenul Curții Constituționale să adopte o măsură restrictivă cu privire la redactarea opiniilor concurente și separate au fost menționate în preambulul Hotărârii nr.1/2017.

La data aprobării și publicării Raportului Comisiei de la Veneția, Plenul Curții Constituționale revenise la măsura criticată încă din 5 iulie 2018 și a publicat în Monitorul Oficial al României opinia concurentă care a făcut obiectul Hotărârii nr.1/2017.

Astfel, prin HOTĂRÂREA nr.1 din 5 iulie 2018 pentru modificarea Hotărârii Plenului Curții Constituționale nr.1/2017 privind regulile de redactare a opiniei separate sau concurente, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr.579 din 9 iulie 2018, Plenul Curții Constituționale a revenit asupra celor decise prin Hotărârea Plenului Curții Constituționale nr.1/2017 privind regulile de redactare a opiniei separate sau concurente, art.2 și 3 din această din urmă hotărâre având în prezent următorul cuprins:

«2. Articolul 2 se modifică și va avea următorul cuprins:

„Art.2 – Opinia separată sau concurentă se depune la Cabinetul preşedintelui Curţii Constituţionale la data stabilită pentru prezentarea deciziei în Plen sau, în cazul în care decizia nu se citește în Plen, la data trimiterii acesteia la publicare.”

3. Articolul 3 se modifică și va avea următorul cuprins:

„Art.3 – Opinia separată şi, după caz, cea concurentă se publică în Monitorul Oficial al României, Partea I, împreună cu decizia.”»

Așadar, contrar celor consemnate în Raportul asupra opiniilor separate ale Curților Constituționale, aprobat de Comisia de la Veneția la cea de-a 117-a Sesiune Plenară, la data aprobării acestuia (14-15 decembrie 2018) nu mai subzista (încă din data de 5 iulie 2018), posibilitatea Președintelui Curții Constituționale de a solicita refacerea opiniei separate sau concurente ori de a dispune nepublicarea acesteia.

Cu privire la această situație vom informa și Comisia de la Veneția.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Doliu în familia fraților Gavril. Cine este persoana dragă pe care au pierdut-o și ce mesaj a transmis Jean Gavril
Fanatik.ro
Sfârșit tragic! Puștiul care l-a jefuit pe Donnarumma și-a pus capăt zilelor în închisoare la doar 21 de ani
Capital.ro
Călin Georgescu a făcut semnul secret. Ce semnificație avea semnul făcut de Elena Udrea: Nu e nimic întâmplător
Playtech.ro
La ce ajută Certificatul de urbanism: tot ce trebuie să ştii despre act
Adevarul
Cum poate exploata Ucraina vulnerabilitățile sistemului de apărare al Rusiei. Mutarea ce poate da o lovitură devastatoare capacităților Moscovei
wowbiz.ro
Ce se întâmplă cu Dan Petrescu, după ce s-a aflat că se confuntă cu probleme de sănătate! Daniel Pancu, dezvăluiri neașteptate după revederea cu antrenorul: „Am fost surprins…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Când și unde va avea loc înmormântarea lui Marco, tânărul de 18 ani care s-a stins subit după un majorat. Familia se pregătește să-l conducă pe ultimul drum: „Zbor lin spre îngeri!”
iamsport.ro
Și-a ieșit din minți după Slobozia - FCSB: ”Blatul arbitrilor, ca pe vremea lui Jean Pădureanu! O rușine fantastică, a fost eliminat ca cealaltă echipă să câștige”
MediaFlux
Fierbere în Coaliție după moțiunea împotriva ministrului Mediului. Kelemen Hunor: ”Coaliția pare nefuncțională”
stirilekanald.ro
De ce a murit, de fapt, Marco? Primele date despre moartea suspectă a tânărului de 18, găsit fără suflare de mama sa după ce a fost la o petrecere
Momente extrem de grele pentru Madalin Voicu. Familia, in centrul unei dureri profunde