CCR dezbate pe 12 februarie conflictul dintre Guvern şi Parlament pe Legea bugetului de stat şi asigurărilor sociale

Curtea Constituţională a României urmează să discute pe 12 februarie sesizările privind existenţa unui conflict juridic între Guvern şi Parlament pe tema Legii bugetului de stat şi asigurărilor sociale pe anul 2020, pentru care Executivul şi-a asumat răspunderea, au precizat, pentru AGERPRES, oficiali ai CCR.
Romania TV
13 ian. 2020, 15:20
CCR dezbate pe 12 februarie conflictul dintre Guvern şi Parlament pe Legea bugetului de stat şi asigurărilor sociale

CCR a anunţat, luni, că se va discuta pe 12 februarie, sesizările depuse de preşedintele Senatului, Teodor Meleşcanu şi preşedintele Camerei Deputaţilor, Marcel Ciolacu.

Astfel, CCR va judeca cererile de soluţionare a conflictelor juridice de natură constituţională dintre Guvernul României şi Parlamentul României cu privire la Legea bugetului asigurărilor sociale de stat pe anul 2020 şi cererile de soluţionare a conflictelor juridice de natură constituţională dintre Guvernul României şi Parlamentul României cu privire la Legea bugetului de stat pe anul 2020.

Curtea Constituţională anunţa pe 23 decembrie că a fost sesizată cu cererile de soluţionare a conflictelor juridice de natură constituţională dintre Guvern şi Parlament cu privire la Legea bugetului asigurărilor sociale de stat pe anul 2020, care au fost formulate de către preşedintele Senatului şi preşedintele Camerei Deputaţilor.

Citeşte şi: Marcel Ciolacu, un nou atac la PNL: S-au jurat că nu taie salarii, dar exact asta fac! PNL este incapabil să guverneze

DailyBusiness
FMI și Banca Mondială revizuiesc drastic prognozele pentru România. Creștere economică aproape înjumătățită în 2026
Spynews
EXCLUSIV | Dana Badea, prima reacție după ce s-a scris că are cancer! Fosta ispită de la Insula Iubirii și-a ieșit din minți
Fanatik.ro
Gigi Becali rupe tăcerea despre plecarea lui Rădoi la Gaziantep: „Mi-a zis că și-a dat cuvântul! Ți-e rușine mai tare de ei sau de nașul tău? Sper, totuși, să nu plece”
Capital.ro
Viața la bloc. Cine plătește pentru întreținerea liftului. Obligație indiferent de etaj și numărul de persoane din locuință
Playtech.ro
Unde e mai ieftin carburantul acum: România sau Bulgaria? Analiza completă după ultimele scăderi
Adevarul
Misterul originii moților din Munții Apuseni. Urmași ai dacilor, romanilor și popoarelor atrase de aur
wowbiz.ro
Valentin Sanfira vine cu o „replică” zguduitoare. Ce a apărut pe pagina artistului la scurt timp după ce Codruța a vorbit despre divorț : „Mă știu curat și drept”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un microbuz plin cu copii s-a ciocnit violent cu un autoturism, în județul Mureș. Zece persoane au ajuns la spital
iamsport.ro
Cel mai mare obstacol pentru Gică Hagi la națională? ”Regele”, avertizat de un fost coleg din Generația de Aur: ”Având în vedere asta, îi va fi greu”
MediaFlux
Acești români NU vor mai plăti impozit pe clădiri. Cea mai bună veste
stirilekanald.ro
Rusia va plăti despăgubiri după ce a doborât un avion de pasageri cu 67 de oameni la bord
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj