Agresivitatea din trafic începe să fie sancționată în România, în special atunci când șoferii sunt încurajați să sesizeze micile incidente pe platforma Ministerului Afacerilor Interne. În același timp, măsuri similare sunt luate și în Grecia, țară în care românii își petrec concediile.
Agresivitatea în trafic este des întâlnită, iar Ministerul Afacerilor Interne încurajează raportarea celor care claxonează, dau flash-uri, schimbă banda într-un moment nepotrivit sau depășesc neregulamentar. În țara noastră, sancțiunile pentru astfel de fapte sunt cuprinse între 800 și 1.000 de lei, la care se adaugă și suspendarea permisului pentru 30 de zile.
„Claxonează, dau flash-uri. Bine că s-a dat legea să le ia permisul. Dacă așteptați aici să se pună verde, cineva o să claxoneze în secunda 2”, a spus un conducător auto pentru Pro TV.
În primele opt luni ale acestui an au fost aplicate peste 3.000 de sancțiuni pentru condus agresiv, număr asemănător cu cel din anul anterior. Creșterea se datorează faptului că agresivitatea în trafic poate fi semnalată pe platforma Ministerului Afacerilor Interne, la secțiunea „sesizări abateri rutiere”.
Din luna septembrie, condusul agresiv este sancționat și în Grecia, odată cu noul Cod Rutier. Astfel, amenzile pornesc de la 150 de euro, la care se adaugă și suspendarea permisului pentru o perioadă de 40 de zile.
„Amenzile sunt mult mai mari acum și se pedepsește recidiva. Dacă ești la a doua sau a treia încălcare ca și conducător auto, vei primi o amendă mai mare sau o pedeapsă mai mare.”, a spus Dan Adrian Drăgan, Forum Grecia.
Mai mult, și nefolosirea semnalizării poate aduce o amendă în valoare de 10 euro, dar și suspendarea permisului de conducere pentru 10 zile. În același timp, luminile de avarie pot fi folosite doar atunci când mașina are o problemă, iar siguranța celorlalți participanți la trafic este în pericol. În caz contrar, utilizarea acestora poate fi amendată cu 30 de euro, iar permisul poate fi suspendat pentru 10 zile.
Citește și: Timpul de așteptare pentru proba practică a examenului auto ar putea fi redus pentru viitorii șoferi