Ce a spus Geoană la DNA despre banii din campanie

În declaraţia dată procurorilor DNA, fostul preşedinte al PSD, Mircea Geoană, a afirmat că deputatul Viorel Hrebenciuc şi preşedintele CJ Brăila, Gheorghe Bunea Stancu, nu s-au ocupat de strângerea de fonduri pentru campania de la prezidenţialele din 2009, informează Mediafax.
Romania TV
12 ian. 2012, 17:40
Ce a spus Geoană la DNA despre banii din campanie

În dosarul omului de afaceri Ioan Niculae şi a vicepreşedintelui CJ Brăila, Bunea Stancu,apare şi o declaraţie pe care Mircea Geoană a dat-o procurorilor DNA în care acesta neagă că ar fi ştiut de implicarea lui Bunea Stancu şi a lui Viorel Hrebenciuc în colectarea de fonduri.

„Nu cunosc nimic în sensul celor întrebate şi arăt că nu intra în atribuţiile lor de partid să se ocupe de atragere şi strângere de resurse financiare pentru campania din anul 2009”, a precizat Geoană în faţa procurorilor.

În rechizitoriu, procurorii DNA spun că, în schimbul banilor daţi pentru campania lui Mircea Geoană, Ioan Niculae numea, prin intermediul lui Gheorghe Bunea Stancu, miniştri şi şefi la diverse instituţii.

Bunea Stancu a fost surprins în înregistrări telefonice şi ambientale, în 2009, în timp ce îi spunea lui Ioan Niculae că a pus în funcţii de conducere persoane la ANM, la RA-APPS sau la Rezervele de Stat şi că poate interveni la Mircea Geoană sau că are putere la miniştri ca Bazac ori Nica.

În dosarul privind trimiterea în judecată a preşedintelui grupului InterAgro, procurorii arată în rechizitoriu că a fost constituit un nou dosar, în care urmează să fie cercetate infracţiunile de folosire a influenţei sau a autorităţii politice, fals în înscrisuri şi spălare de bani, fapte comise de Gheorghe Teodorescu, de la INSOMAR, alături de Viorel Hrebenciu, Robert Negoiţă, dar şi oameni de afaceri precum Sebastian Ghiţă şi Emilian Dinescu.

 

 

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vremea se va schimba radical în România! Europa, lovită de un val neobișnuit de aer rece
Fanatik.ro
Moartea lui Valentin, polițistul din Galați găsit împușcat în pădure, scoate la iveală o problemă ținută sub tăcere. Ce l-ar fi determinat să facă gestul extrem: „La noi e privit ca o ciudățenie”
Capital.ro
Călin Georgescu este în doliu: Te păstrăm în inimile și în rugăciunile noastre. S-a stins din viață încă un mare patriot român
Playtech.ro
El Niño revine cu o amenințare uriașă: fenomenul care a provocat odinioară o foamete mortală poate lovi din nou planeta
Adevarul
Orașul din România desemnat „Destinația Anului 2026” și lider la turism urban: ierarhie surpriză în clasament
wowbiz.ro
Apar detalii neașteptate în crima din Bihor. Avocatul familiei fetei ucise vorbește despre posibila implicare a altor persoane: „Nu o să spun cu nume și prenume”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
El este polițistul care și-a pierdut viața pe DN6, după ce ar fi intrat într-o depășire periculoasă. Avea 37 de ani și era căsătorit
iamsport.ro
Plângere la Tribunalul din Genova împotriva lui Dan Șucu pentru spălare de bani: ”Verificări penale și financiare asupra banilor utilizați în preluarea clubului”
MediaFlux
Ilie Bolojan, decizie privind guvernarea! Anunțul premierului
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi