Ce a spus Gigi Becali după parodierea Cinei cea de Taină la Jocurile Olimpice de la Paris. „Eu, dacă sunt normal, zic de mine că sunt nebun”

Reacțiile la parodierea Cinei cea de Taină la Jocurile Olimpice de la Paris continuă să fie intense. Imaginea care imită celebra pictură a lui Leonardo da Vinci și reprezintă apostolii ca personaje travestite, a stârnit numeroase controverse. De altfel, Biserica Catolică franceză a reacționat prompt, declarând că această reprezentare "include scene de luare în derâdere și batjocorire a creștinismului".
Filip Stan
30 iul. 2024, 16:21
Ce a spus Gigi Becali după parodierea Cinei cea de Taină la Jocurile Olimpice de la Paris.
Ce a spus Gigi Becali după parodierea Cinei cea de Taină la Jocurile Olimpice de la Paris. "Eu, dacă sunt normal, zic de mine că sunt nebun"

Ce a spus Gigi Becali după parodierea Cinei cea de Taină la Jocurile Olimpice de la Paris. La câteva zile după incident, Gigi Becali, patronul celor de la FCSB și cunoscut pentru modul expansiv în care își arată credința, a oferit o declarație neașteptată. În loc să critice dur organizatorii, acesta a adoptat o abordare surprinzător de calmă.

„Fiecare cu crucea lui și cu mântuirea lui. Nici n-am văzut, știu despre ce e vorba. Eu, dacă sunt normal, zic de mine că sunt nebun. Nu vorbesc (n.r.- despre David Popovici), că nu mă pricep. Mă bucur și eu că un ortodox le-a dat peste nas ereticilor. Ce să vorbesc eu de înot, de unde să știu?”, a spus Gigi Becali, potrivit Fanatik.

Citeşte şi: Ce spune părintele Vasile Ioana despre scandalul cu Cina cea de Taină de la Jocurile Olimpice: „Este dovada vie că Franța a devenit anti-creștină”

Organizatorii Jocurilor Olimpice au explicat imaginile controversate și și-au prezentat scuzele. Anne Descamps, directoarea de comunicare a Comitetului de Organizare, a declarat: „Categoric nu am avut niciodată intenția de a arăta lipsă de respect față de vreun grup religios. Ceremonia de deschidere a încercat să celebreze toleranța comunității. Ne pare foarte rău dacă unii oameni s-au simțit ofensați”.

Citeşte şi: A prezis Leonardo Da Vinci sfârşitul lumii printr-un mesaj ascuns în celebra pictură „Cina cea de Taină”? Ce spun specialiştii

Directorul artistic al ceremoniei, Thomas Jolly, a negat orice intenție de batjocorire: „Nu m-am inspirat din tabloul Cina cea de Taină. Nu veți găsi niciodată la mine vreo intenție de a denigra. Am dorit să fac o ceremonie care repară, care reconciliază. Noi am dorit să vorbim despre diversitate. Diversitatea înseamnă a fi împreună. Am dorit să includem pe toată lumea, doar atât”.

DailyBusiness
Banca Angliei este așteptată să mențină dobânda la 3,75%, în ciuda scumpirii petrolului și gazelor
Spynews
Cum arată curtea Mirelei Vaida. Frumoasa prezentatoare se bucură de o adevărată oază de liniște | GALERIE FOTO
Fanatik.ro
El e noul transfer al lui Dinamo! Fotbalistul de națională care a eliminat FCSB a semnat! Exclusiv
Capital.ro
Vești proaste pentru șoferii români care merg în această țară. Blocaje uriașe pe cele mai circulate autostrăzi
Playtech.ro
Cine trebuie să declare veniturile din străinătate și actele necesare. ANAF a început controalele, ce faci dacă ai primit decizie
Adevarul
Cel mai „liberal” dintre primarii PSD explică cum a făcut reformă, deși legea administrației nu-l obliga
wowbiz.ro
El este militarul în vârstă de 26 de ani găsit mort în pădurea Babadag. Fusese dat dispărut
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
El este Luca, tânărul de 18 de ani care și-a pierdut viața în urma tragediei din Vrancea. Visa la o carieră în medicină
iamsport.ro
Zinedine Zidane, desființat după numirea la naționala Franței: ”Absolut nimic nu-l recomandă pentru acest post! Câștiga trei Ligi cu Zwolle?”
MediaFlux
Mii de bunuri confiscate de ANAF, scoase la vânzare la prețuri mici. Românii vor putea cumpăra și de pe OLX
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România