Ce a spus Nicușor Dan despre numirile la șefia SRI și SIE, după dezvăluirile despre primele nume vehiculate, Gabriel Zbârcea și Marius Lazurcă

Președintele României, Nicușor Dan, a oferit duminică primele declarații după ce în spațiul public au apărut mai multe informații privind posibilele nominalizări pentru conducerea serviciilor de informații.
George Russo
31 aug. 2025, 17:01
Ce a spus Nicușor Dan despre numirile la șefia SRI și SIE, după dezvăluirile despre primele nume vehiculate, Gabriel Zbârcea și Marius Lazurcă

În vizită la Chișinău, unde a participat la manifestările prilejuite de Ziua Limbii Române, Nicușor Dan a fost întrebat despre numele vehiculate pentru funcțiile de director al SRI și SIE, între care avocatul Gabriel Zbârcea și diplomatul Marius-Gabriel Lazurca.

Șeful statului a evitat să confirme sau să infirme informațiile apărute, subliniind că discuțiile sunt premature și că prioritare sunt stabilitatea și consensul politic necesar pentru astfel de decizii. Nicușor Dan a precizat că o eventuală nominalizare va fi făcută doar atunci când va exista un acord politic solid care să garanteze votul în Parlament.

„În momentul în care va exista o înțelegere între mine și reprezentanți veți afla“, a declarat șeful statului, în cadrul unei conferințe de presă transmise în direct de Digi24.

Acesta a insistat asupra faptului că deocamdată discuțiile sunt doar la nivel de speculații: „Acum suntem la nivel de speculații”.

Întrebat în mod explicit despre numele vehiculate, președintele a refuzat să facă precizări, dar a subliniat că o decizie nu va fi luată decât atunci când va exista o certitudine privind sprijinul politic. „În momentul în care o să fac propunerea oficială, o să fiu sigur că Parlamentul va vota”, a spus Nicușor Dan.

Citește și: Nicușor Dan, prima reacție despre pachetul II adoptat de Guvern:„Pe anumite chestiuni, pot să am alte opinii. Când esti sub presiunea timpului, mai faci greşeli”

El a adăugat că stabilitatea este esențială în această perioadă și a exclus posibilitatea unor propuneri care să fie respinse de Legislativ. „Până la momentul în care va exista o înțelegere, nu suntem acolo, cred că stabilitatea este importantă pentru România în momentul ăsta. Nu suntem într-o situație în care să ne permitem să facem jocuri, să trimită președintele și Parlamentul să refuze”, a precizat șeful statului.

De la preluarea mandatului prezidențial, în urmă cu trei luni, Nicușor Dan nu a făcut încă nominalizările pentru șefia serviciilor secrete. Potrivit G4Media, Gabriel Zbârcea este cel mai recent nume luat în calcul pentru SRI, iar Euronews a relatat că Marius-Gabriel Lazurca ar putea fi analizat pentru funcția de director al SIE. Alte variante vehiculate pentru conducerea SRI sunt Florin Vlădică, actualul șef al Oficiului Informații Integrate de la Cotroceni, și Mircea Abrudean, președintele Senatului, susținut de PNL.

Profesorul Valentin Naumescu, expert în relații internaționale, despre care s-a scris recent că ar fi pe lista scurtă pentru SRI, a declarat că nu a fost contactat oficial și nu este interesat să conducă instituția.

Anterior, în iunie, președintele Nicușor Dan declara că SRI are nevoie de un director civil și că „foarte probabil este nevoie de un nou director SIE”. Într-o altă conferință, din 30 iulie, șeful statului menționa că are „trei, patru nume” în vedere pentru SRI și că va face nominalizările „în următoarele săptămâni”.

În prezent, SRI este condus interimar după ce Eduard Hellvig și-a anunțat demisia în 2023, la capătul a opt ani în funcție. La SIE, conducerea este deținută încă din 2018 de Gabriel Vlase, fost deputat PSD.

Citește și: Victor Ponta: „Dacă am avea un Ministru de Externe în România, acesta și-ar anunța azi demisia de onoare. Aceasta este realitatea dureroasă a politicii externe românești”

DailyBusiness
Costul orar al forței de muncă în România a crescut semnificativ în trimestrul IV 2025
Spynews
Fiul lui Nicolae Guță a fost prins drogat și fără permis la volan. A fost reținut de poliție
Fanatik.ro
Și-a lăsat iubitul pentru antrenor! Triunghiul amoros în care a fost implicată una dintre cele mai bune jucătoare de tenis din România
Capital.ro
Elena Udrea, mărturii în premieră despre viața după gratii. Cât valorează un deținut. A spus suma exactă în bani
Playtech.ro
Ai voie să toaletezi copacii din jurul blocului? Mulţi români se apucă de curăţenie în acest sezon fără să cunoască legea
Adevarul
Cămile injectate cu acid hialuronic în buze și cu lifting facial, descalificate la un concurs de frumusețe
wowbiz.ro
S-a dat alarma în Covasna! Autoritățile au început căutările după ce Emil Gânj ar fi fost văzut într-o pădure
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat și-a pierdut viața în Bârlad, după ce un tren a dat peste el. Victima a fost resuscitată timp de 30 de minute
iamsport.ro
După 32 de ani. Florin Prunea a dezvăluit ce i-a spus Gică Hagi imediat după gafa cu Suedia. Drama pe care a trăit-o fostul mare portar
MediaFlux
Irina Ponta, fiica lui Victor Ponta, întoarsă în România cu un avion comercial. Daciana Sârbu a confirmat: Vă mulțumesc din suflet tuturor
stirilekanald.ro
Bărbat ucis de propriul frate și aruncat în...
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj