Ce conține, de fapt, telemeaua din Lidl, Carrefour sau Kaufland. Mulți români nu au habar ce mănâncă

Românii trebuie să știe din ce este făcută telemeaua din Lidl, Carrefour sau Kaufland. Semnele pe care trebuie să le urmărești.
Alina Costache
03 oct. 2023, 19:22
Ce conține, de fapt, telemeaua din Lidl, Carrefour sau Kaufland. Mulți români nu au habar ce mănâncă
Ce conține telemeaua de la Lidl, Carrefour sau Kaufland

Atunci când vine vorba de la telemeaua din marile lanțuri de magazine, trebuie să știi că există semne clare pe care trebuie să le urmărești pentru a vedea dacă s-au folosit produse naturale sau nu.

Comerțul în România nu mai este la fel ca altădată. Românii găsesc la raft tot felul de produse, care nu sunt tocmai naturale, chiar dacă sunt vândute sub această titulatură. Așadar, trebuie să fim atenți pe ce ne dăm banii atunci când mergem la magazin.

Trebuie să citim foarte bine etichetele care însoțesc produsele, dar trebuie să acordăm atenție și anumitor semne pe care trebuie să le urmărim pentru a depista dacă produsul pe care urmează să îl cumpărăm este sau nu unul de calitate.

Citește și: Ce conțin micii rotisați din magazinele Mega Image din România. Ingredientele care dau un gust deosebit preparatului delicios

În urma unor teste, s-a constatat faptul că în multe cazuri telemeaua foarte scumpă nici măcar nu conține lapte, iar astfel de produse se găsesc peste tot, începând de șa piață, până la marile magazine.

În aceste condiții, trebuie să știm să verificăm brânza, care nu este ieftină deloc. Un kilogram a ajuns să coste chiar și 75 de lei și uneori aceasta este făcută din cu totul altceva decât lapte.

Un prim aspect de care trebuie să ținem cont este culoarea brâzneturilor. O brânză făcută din grăsimi vegetale va fi mai albă decât una care conține numai lapte. Totodată, textura brânzei naturale este diferită față de cea amestecată cu unt sau margarină. Brânza din grăsimi vegetale este mai compactă și mai moale, pe când cea din lapte este mai aerată.

Citește și: Ce conține, de fapt, mușchiul file din magazine. ANPC avertizează cu privire la ingredientele din acest produs

Este important de știut că legea nu interzice adaosurile de lapte praf și grăsimi vegetale în produsele pe bază de lapte proaspăt. Cu toate astea, fabricantul este obligat să menționeze clar acest lucru pe etichetă și nu mai are voie să folosească denumirile consacrate: unt, smântână, telemea.

Astfel, data viitoare când mergi la Lidl, Carrefour, Kaufland sau alte supermarketuri, verifică foarte bine conținutul etichetelor produselor alimentare, dar să fii atent și la textura brânzei. Telemeaua din lapte de vacă, oaie sau capră trebuie să fie ușor aerată. Dacă ai cumpărat un produs foarte neted, atunci există mari șanse ca acesta să nu fie natural.

DailyBusiness
Trump mobilizează industria privată pentru a-și consolida superioritatea tehnologică în programele spațiale
Spynews
Radu Drăgușin, sărbătoritul zilei! Celebrul fotbalist a împlinit 24 de ani. Ce urări emoționante a primit
Fanatik.ro
Vești proaste pentru Costel Gâlcă și rapidiști. A venit anunțul după victoria de la Sibiu – joacă abia în martie. Exclusiv
Capital.ro
Nu mai trec ITP-ul. Milioane de mașini fabricate după 2019 pot rămâne fără drept de circulație. Nu e vina șoferilor
Playtech.ro
Ora din zi la care ar trebui să tragi jaluzelele sau draperiile pentru a economisi la încălzire. Diferenţa poate fi şi de două grade Celsius
Adevarul
Nou val de concedieri voluntare la Dacia. Câți bani primesc angajații care aleg să plece
wowbiz.ro
ULTIMĂ ORĂ! Ce îi amenință, de fapt, viața lui Mircea Lucescu. Apropiații rup tăcerea despre starea antrenorului: „I se injectează…” | EXCLUSIV
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Alertă sanitară! Un nou virus mortal face ravagii în mai multe țări. Ce este Nipah și cum se transmite
iamsport.ro
Radu Naum, uluit de ”șpaga” găsită în ghiozdan după un meci internațional: ”Îl lăsasem într-o cameră de unde să nu îl ia nimeni”
MediaFlux
România, vizată de un război al Rușilor? Țara noastră apare în Operațiunea „Faza zero”
stirilekanald.ro
Primele dezvăluiri făcute de criminalul de 13 ani în cazul uciderii lui Mario: „Mă teroriza”
Top 5 sloturi Yggdrasil