Ce faci dacă te prinde FURTUNA pe stradă. Vezi unde NU trebuie să te adăposteşti

Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) "Dealu Spirii" Bucureşti recomandă cetăţenilor să nu se adăpostească, în caz de vijelii, ploi torenţiale şi descărcări electrice, în apropiere de copaci, stâlpi şi panouri publicitare şi să nu atingă stâlpi şi fire căzute.
Roxana Gagiu
03 iun. 2013, 21:00
Ce faci dacă te prinde FURTUNA pe stradă. Vezi unde NU trebuie să te adăposteşti

În următoarele două săptămâni nu scăpăm de ploi, ce vor fi prezente în majoritatea regiunilor, anunţă Administraţia Naţională de Meteorologie. Există o probabilitate mai mare de apariţie a ploilor de scurtă durată şi de intensificări ale vântului, nefiind exluse căderile de grindină. Potrivit meteorologilor, vremea se menţine în limite normale pentru perioada în care ne aflăm. VEZI: PROGNOZA METEO PE URMĂTOARELE DOUĂ SĂPTĂMÂNI

ISU Bucureşti recomandă persoanelor aflate pe stradă în timpul unor vijelii, ploi torenţiale şi descărcări electrice să evite adăpostirea sau trecerea prin apropierea copacilor, stâlpilor, panourilor publicitare, construcţiilor cu elemente de arhitectură ce pot fi uşor dislocate, precum şi a imobilelor aflate în construcţie.

„Aceste puncte vulnerabile trebuie avute în vedere şi în cazul parcării autovehiculelor”, subliniază ISU.

De asemenea, cetăţenilor li se recomandă să oprească activităţile desfăşurate în teren deschis sau la înălţime, să închidă toate ferestrele locuinţelor, să nu atingă stâlpii sau firele căzute la pământ şi să ocolească acumulările de apă din zonele cu pericol potenţial de electrocutare.

VEZI: BILANŢUL FURTUNII în Capitală:18 persoane rănite, 140 de arbori doborâţi, 21 de construcţii afectate

Potrivit Mediafax, ISU Bucureşti mai recomandă adăpostirea în staţiile de metrou, sediile diverselor instituţii publice sau alte imobile care prezintă siguranţă.

„Atenţia noastră se îndreaptă şi către persoanele care au ales în această perioadă să-şi petreacă timpul în aer liber. În acest sens, acestora le recomandăm să evite camparea pe firul văilor cursurilor de apă, pentru a nu afectate de posibile viituri, să manifeste prudenţă în parcurgerea traseelor turistice alese, să se adăpostească în spaţii amenajate sau zone cu arbori de joasă înălţime şi să evite plimbările pe lacuri”, se mai arată în comunicat.

Recomandările au fost date în contextul în care, şi luni, Capitala şi mai multe judeţe s-au aflat temporar sub cod galben de furtuni.

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
Cum arată casa lui Gheorghe Dincă după 7 ani de la crima care a îngrozit România. Locuința a ajuns o ruină | FOTO
Fanatik.ro
Anunțul momentului despre transferul lui Ștefan Baiaram de la Universitatea Craiova a fost făcut. ”Peste 5 milioane de euro”
Capital.ro
UE pregătește o nouă schimbare pentru încălzirea locuințelor. Proprietarii ar putea avea reguli noi în următorii ani. Ce se întâmplă cu centralele pe gaz și păcură
Playtech.ro
Povestea lui Lamine Yamal. Fotbalistul Spaniei a explicat ce înseamnă cu adevărat presiunea: „Mama m-a avut la 16 ani, iar tatăl meu aduna lucruri de pe stradă”
Adevarul
SURSE: Ședință tensionată la PNL. Hubert Thuma îl acuză pe Bolojan că aduce în partid oameni din POT și SOS
wowbiz.ro
Dragostea plutește la propriu pe litoral! Doi îndrăgostiți au transformat marea într-o scenă de film romantic. Turiștii prezenți s-au uitat de două ori
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Lumea actoriei este îndoliată! Dana Tapalagă a pierdut lupta cu o boală gravă, la 57 de ani
iamsport.ro
Sorin Cârțu s-a supărat și a plecat de la Universitatea Craiova: ”Am zis că nu mai lucrez pentru nimeni”
MediaFlux
Pensia comunitară, beneficii în plus pentru români. Casa de Pensii anunță procedura completă
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România