Ce maşini noi preferă să cumpere românii în 2019

Românii au început să renunţe la maşinile diesel. După ce s-a anunţat că maşinile pe motorină vor fi retrase din circulaţie în următorii 10 ani, piaţa autohtonă a început să se orienteze tot mai mult către motoarele cu propulsie alternativă.
Iulian Tudor
14 sept. 2019, 12:13
Ce maşini noi preferă să cumpere românii în 2019

În plin scandal al mașinilor diesel amenințate cu interdicția în marile orașe europene, pare că şi vânzările au înregistrat o scădere, scrie observator.tv.

Dacă este să ne uităm la Uniunea Europeană, comparativ cu prima jumătate a anului 2018, în aceeaşi perioadă din 2019 înmatriculările de autoturisme noi cu motoare diesel au scăzut cu 17,2%. Asta în timp ce autoturismele cu motoare pe benzină au înregistrat o creştere cu 2,5%. Să ne uităm şi la efectele avute pe piaţa din România. Şi aici atunci când vorbim de maşini noi, cele cu motoare Diesel nu au fost cele mai căutate.

Citeşte şi Ford Motor va lansa în acest an 8 vehicule electrice pe piaţa din Europa

Mai precis, au fost înmatriculate cu aproape 21% mai puţine maşini, adică puţin peste 20.700 de autoturisme. În timp ce înmatriculările maşinilor noi pe benzină au crescut cu aproape 50% ajungând la 50.000 de unităţi. În preferinţele românilor nu au crescut doar maşinile cu motoare pe benzină ci şi cele electrice.

În primele 6 luni din 2019 au fost înmatriculate 456 de astfel de maşini, adică cu 53,5% mai mult faţă de aceeaşi perioadă a anului trecut. Şi când vorbim de autoturismele noi cu propulsie hibridă se observă o creştere în preferinţele românilor cu aproape 90%. 2.910 astfel de maşini noi au fost înmatriculate în prima jumătate a acestui an.

Acelaşi trend ascendent se observă însă în toată Europa. Înmatriculările de vehicule noi cu propulsie alternativă au crescut cu 27,5%. Campioni sunt norvegienii cu peste 35 de mii de maşini. În top îi mai găsim pe germani, francezi dar şi pe olandezi.

DailyBusiness
Cătălin Drulă îl acuză pe Ciprian Ciucu de faptul că a condus campania digitală a PNL în vremea în care liberalii l-au promovat pe Călin Georgescu pe TikTok
Spynews
Marina Voica, afectată de criza apei din Prahova! Cum face artista față situației
Fanatik.ro
Ce șanse reale de calificare au FCSB, Dinamo, Rapid și Universitatea Craiova în optimile Cupei României Betano. Toate calculele
Capital.ro
Sancțiuni pentru schimbarea culorii mașinii. Aceste culori sunt interzise. Amendă sau refuz la ITP
Playtech.ro
Tabel impozit auto 2026 pentru mașinile hibrid: cât vei plăti în funcție de capacitatea cilindrică
Adevarul
Rusia testează o rachetă nucleară gigantică pentru a intimida Occidentul. Aceasta s-a prăbușit după câteva sute de metri
wowbiz.ro
Ionel Ganea nu mai e om, la 6 luni după ce și-a pierdut băiețelul. Dezvăluirea care sfâșie inimile tuturor. Marius Șumudică: „Vorbea și plângea…”
Economica.net
Cea mai nouă ofertă PPC - Scad preţurile la energie electrică
kanald.ro
Orașul din România unde meteorologii anunță nu mai puțin de 20 de zile cu ninsoare, în luna decembrie
iamsport.ro
Acuză direct că meciul dintre Farul și FCSB a fost aranjat: ”Blat ca pe vremuri, bă, nu s-a schimbat nimic!”
MediaFlux
Prime de Crăciun de până la 1.000 de lei. Ce alte beneficii vor primi angajații
stirilekanald.ro
Elevă de clasa a IX-a, răpită, bătută și umilită de 6 colege din cauza unui băiat! I-au furat telefonul și au agresat-o minute întregi pe o stradă din apropierea școliI
substantial.ro
Sloturi noi – avantaje și dezavantaje