Ce note a luat Selly de la 5GANG la Bacalaureat 2020

Selly de la 5GANG și-a publicat notele de la Bacalaureat 2020 pe Instagram.
Romania TV
30 iun. 2020, 09:20
Ce note a luat Selly de la 5GANG la Bacalaureat 2020

Selly a publicat notele obţinute la Bacalaureat. Conform unui comentariu postat pe contul de Instagram, vloggerul Selly a obţonut nota 9.50 la Română, 9.60 la Matematică și 9.70 la Biologie.

„Creier şi eu”, a scris Selly pe Instagram.

Rezultate Bacalaureat 2020. Cel mai mare număr de medii de 10 obţinute la Bac în ultimii 16 ani. Rata de promovare – 62.9%

Rezultate Bacalaureat 2020. Ministerul Educaţiei a afişat rezultatele la Bacalaureat 2020. Conform rezultatelor afişate pe bacalaureat.edu.ro, sunt 232 de medii de 10 obţinute în această sesiune. Este cel mai mare număr de medii de 10 obţinute la Bacalaureat în ultimii 16 ani, potrivit datelor oficiale analizate de Edupedu.ro.

Ministerul Educaţiei şi Cercetării (MEC) a anunţat că rata de promovare, înainte de contestaţii, înregistrată de absolvenţii studiilor liceale şi care au susţinut probele examenului de Bacalaureat în sesiunea iunie-iulie 2020, atât din promoţia curentă, cât şi din promoţiile anterioare este de 62.9%.

Pentru promoţia curentă, rata de promovare este 71.4%, iar pentru promoţiile anterioare – 25.00%.

92.930 de absolvenţi de clasa a XII-a au obţinut medii peste 6. Elevii nemulţumiţi de rezultate pot depune contastaţii până la 1 iulie la ora 12:00. Rezultatele finale vor fi făcute publice în 5 iulie.

„În sesiunea iunie-iulie 2020, au promovat 92.930 de candidaţi, dintr-un total de 147.790 candidaţi prezenţi. Dintre aceştia, 86.140 de candidaţi sunt din promoţia curentă, iar 6.790 de candidaţi sunt din promoţiile anterioare”, a precizat MEC.

Pe discipline de examen, situaţia candidaţilor cu note de 10 este următoarea:

• 1.927 au obţinut nota 10 la proba de Limba şi literatura română;

• 209 au obţinut nota 10 la proba de Limba şi literatura maternă;

• 5.624 au obţinut nota 10 la proba obligatorie a profilului (Matematică – 2.241 / Istorie – 3.383)

• 6.799 au obţinut nota 10 la proba la alegere a profilului şi a specializării.

Procente de promovare peste 70% s-au înregistrat în judeţele: Cluj (77.8%), Sibiu (71.8%), Iaşi ( 71.4%) şi Braşov (71.00%). În Capitală, rata de promovare s-a situat la 70%.

Judeţele în care ratele de promovare au fost sub 50%: Ilfov (32.2%), Giurgiu (42.4%), Mehedinţi (47.8%) şi Gorj (49.7%).

 

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Oana Lis este în doliu! A pierdut cel mai drag om din viața ei
Fanatik.ro
Cine este bărbatul care și-a pus capăt zilelor într-o închisoare din Botoșani. Cum l-au găsit colegii de cameră pe deținutul acuzat de o faptă deosebit de gravă
Capital.ro
UPDATE: Ședință extraordinară la Guvern. Executivul retrage planurile de majorări salariale la Monetăria Statului și Imprimeria Națională
Playtech.ro
De ce ar trebui schimbată urgent Evaluarea Națională. Analiza unei directoare din București despre problemele actualului sistem
Adevarul
Scenariul negru după moțiunea de cenzură: „Mâine nu există o soluție bună”. Blocajul total care ar putea îngheța România
wowbiz.ro
Oana Lis este în doliu! Vedeta trece prin momente extrem de dificile: „S-a dus mamaie…Of”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Trafic blocat pe Autostrada A3, după o ciocnire în lanț cu 7 mașini
iamsport.ro
L-a distrus pe Chivu și a spus că Inter ar trebui să îl dea afară: ”La anul nu mai iese, îți trebuie altceva! Ciudat campionat, nicio echipă nu a combătut”
MediaFlux
Ultimele calcule pentru demiterea Guvernului Bolojan. Ce voturi adună partidele la moțiunea de cenzură
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
Răsturnare de situație. Decizia radicală a UDMR