Ce o aşteaptă pe Elena Udrea dacă ajunge la închisoare: „WC turcesc, zăbrele la geam, uşă cu vizetă”

Deputaţii din Comisia juridică au adoptat raport favorabil, duminică, la cele trei solicitări ale DNA încuviinţare a arestării deputatei Elena Udrea, două în dosarul "Microsoft" şi una în dosarul ”Gala Bute”.
Alina Costache
08 feb. 2015, 22:28
Ce o aşteaptă pe Elena Udrea dacă ajunge la închisoare:

Generalul-avocat Pavel Abraham, care, în urmă cu câteva zile, şi-a arătat dispoziţia s-o apere pe Elena Udrea, e de părere că, azi, aceasta ar putea fi reţinută dacă parlamentul va vota ”pentru”. Abraham spune: ”Îi vor da mandat, eu aşa cred. Va fi reţinută, mai mult ca sigur, nu se pune problema. Plenul, indiscutabil, va vota pentru reţinerea şi arestarea sa. Aşadar, mâine-seară (n.r. – azi), domna Udrea poate dormi la «mititica», iar, după aceea, procurorii DNA merg cu ea la instanţă, cu propunere de arestare”.

În calitate de fost şef al Cercetărilor Penale (care a avut în subordine şi arestul), generalul Abraham a descris, în exclusivitate pentru ziarulring.ro, condiţiile care o aşteaptă pe Elena Udrea după gratii.

Comisia Juridică a dat AVIZ POZITIV pentru urmărirea penală şi ARESTAREA preventivă a ELENEI UDREA

„Pentru femei, sunt camere mai puţine, trei sau patru. La nevoie, pot să-i mai comprime pe ceilalţi şi să mai elibereze camere, pentru că nu sunt cu dotări speciale. Toate camerele pentru femei, care se află la demisol, arată la fel: patru, cinci, maximum şase persoane în cameră, cu trei paturi etajate, WC turcesc, zăbrele la geam, uşă metalică, dotată cu vizetă”, spune Pavel Abraham, care crede că prima noapte în arest va fi un test pentru Elena Udrea, care ar putea să spună multe influenţată de condiţiile de acolo. Generalul Abraham crede că pasul următor, după reţinerea/arestarea Elenei Udrea, va fi făcut de anchetatori spre Băsescu. ”Vine la rând Băsescu. Ăsta e pasul următor. Când cade Udrea, laţul e la gâtul lui Băsescu. Voia să pară dezinvolt la Congresul PMP, dar, vă spun eu că avea un sentiment de teamă: că ştie ce ştie Udrea. Mai ales că, aţi văzut, doamna Udrea îşi ţinea un jurnal. Şi îl are la mână pe Băsescu cum vrea ea. Eu sunt sigur de asta”, spune Pavel Abraham, dar subliniază că ”dacă nu cade într-o lună, Băsescu nu mai cade”.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
O bătrână a izbucnit în plâns, după ce Poliția Locală i-a împrăștiat fructele și legumele pe trotuar, în Sectorul 1. Imagini revoltătoare
Fanatik.ro
Marius Baciu, MM Stoica și jucătorii, întâlnire la miezul nopţii cu galeria FCSB. Ce s-a întâmplat
Capital.ro
Se trece la poprirea conturilor bancare. Măsura îi vizează atât pe cetățeni, cât și firmele. Cine sunt cei vizați
Playtech.ro
Când este următoarea eclipsă care se vede din România. Cât avem de așteptat după fenomenul din 28 august
Adevarul
Sfârșit de vară cu delicii demențiale în bucătărie. Trei rețete românești de final de sezon care te fac „să lingi cratița și pe dosul afumat”
wowbiz.ro
Motorina se ieftinește din nou în România! Acciza scade la 25% în perioada 1-15 septembrie
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Jurnalista Brîndușa Armanca s-a stins din viață la 72 de ani. A format generații de ziariști
iamsport.ro
Schimbare istorică. Ion Țiriac: 'E trist că și la vârsta mea trebuie să fiu aici'
MediaFlux
Horoscop 30-31 august. Zodiile care dau lovitura la final de lună, dar și nativii urmăriți de ghinion în ultimele zile din august
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat