Ce pot păți românii care stau la curte și au balcon. Legea arată clar ce trebuie făcut

Codul Civil prevede pedepse serioase pentru cei ce stau la curte și au casă cu balcon. Ce riscă aceștia dacă nu respectă reglementările în vigoare?
Alina Costache
18 mai 2024, 22:09
Ce pot păți românii care stau la curte și au balcon. Legea arată clar ce trebuie făcut
Ce pot păți românii care stau la curte și au balcon. Legea arată clar ce trebuie făcut

Balcoanele cu vedere spre casa vecinilor se numără printre principalele motive de conflict între persoanele care locuiesc la curte, însă legea este foarte clară.

Citește și: Amendă de sute de lei pentru cei care nu au depus acest document. Mai au doar câteva zile la dispoziție

Ce pot păți românii care stau la curte și au balcon

Românii care locuiesc la curte și au balcoane ar trebui să fie atenți la distanța dintre ei și vecini. În caz contrar, se pot trezi chemați în judecată. Potrivit Codului Civil, există o anumită distanță admisibilă pentru construirea unei structuri în raport cu linia de hotar.

„Orice construcţii, lucrări sau plantaţii se pot face de către proprietarul fondului numai cu respectarea unei distanţe minime de 60 de cm faţă de linia de hotar, dacă nu se prevede altfel prin lege sau prin regulamentul de urbanism, astfel încât să nu se aducă atingere drepturilor proprietarului vecin. Orice derogare de la distanţa minimă se poate face prin acordul părţilor exprimat printr-un înscris autentic”, se menţionează în articolul nr. 612, din Codul Civil.

Referitor la fereastra sau deschiderea în zidul comun, legea menţionează următoarele: „Nu este permis să se facă fereastră sau deschidere în zidul comun decât cu acordul proprietarilor”, arată articolul 614 din Codul Civil.

De asemenea, sunt prevăzute anumite reguli şi pentru fereastra de vedere sau de lumină, astfel:

„(1) Este obligatorie păstrarea unei distanţe de cel puţin 2 metri între fondul, îngrădit sau neîngrădit, aparţinând proprietarului vecin şi fereastra pentru vedere, balconul ori alte asemenea lucrări ce ar fi orientate către acest fond.

(2) Fereastra pentru vedere, balconul ori alte asemenea lucrări neparalele cu linia de hotar spre fondul învecinat sunt interzise la o distanţă mai mică de un metru.

(3) Distanţa se calculează de la punctul cel mai apropiat de linia de hotar, existent pe faţa zidului în care s-a deschis vederea sau, după caz, pe linia exterioară a balconului, până la linia de hotar. Distanţa, şi în cazul lucrărilor neparalele, se măsoară tot perpendicular, de la punctul cel mai apropiat al lucrării de linia de hotar şi până la această linie”, menţionează Articolul 615, din Codul Civil.

Citește și: Gestul banal pentru care românii care stau cu chirie la bloc pot primi o amendă de 1.500 de lei. Au ajuns la mâna vecinilor!

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
Cristina Pucean, gest sfâșietor de 1 Iunie la mormântul nepoțelului. Cele mai emoționante imagini
Fanatik.ro
Pleacă Darius Olaru de la FCSB?! Mihai Stoica a confirmat negocierile pentru transfer: “Suntem în discuţii!” Ce se întâmplă cu Bîrligea
Capital.ro
Noul tip de buletin introdus în China. Roboții primesc acte de identitate. Vor fi urmăriți în permanență cu un sistem de monitorizare
Playtech.ro
Weekendul 5-7 iunie 2026 în București: ghidul complet pentru ieșiri cu filme, teatru și activități pentru copii
Adevarul
O fată de 15 ani a fost omorâtă după ce a refuzat să se mărite cu un văr. Calvarul prin care a trecut adolescenta
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Un an fără Teodora Marcu. Imaginile care sfâșie sufletul de la mormântul tinerei ucise. Ce a făcut familia în locul în care timpul pare că s-a oprit
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O familie din Moldova, spulberată în drum spre o nuntă. Cinci persoane și-au pierdut viața, printre care și doi copii
iamsport.ro
Fostul golgheter din SuperLiga, dezvăluire terifiantă: ”Cei care au plecat în seara aceea au fost omorâți toți”
MediaFlux
Rusia amenință direct România. Putin e nervos din cauza dronei prăbușite în Galați
stirilekanald.ro
Ce sunt bacteriile bune și cum le alegi
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți