Ce riscă bărbaţii care folosesc Viagra? Cercetătorii avertizează asupra pericolului

Un studiu recent, publicat în JAMA Internal Medicine, arată o legătură între sildenafil (sau Viagra, cum este cunoscut medicamentul) şi cancerul de piele. Mai mult, autorii studiului avertizează că acest medicament creşte cu 84% riscul de melanom. Sildenafilul este folosit pentru a trata impotenţa şi creşte fluxul de sânge în zona pelvisului.
Alina Costache
05 iun. 2014, 08:57
Ce riscă bărbaţii care folosesc Viagra? Cercetătorii avertizează asupra pericolului

Cercetătorii au monitorizat 26.000 de bărbaţi, care erau înscrişi într-un program de sănătate, din anul 2000. 

Aceştia au fost chestionaţi despre viaţa sexuală, folosirea pastilelor Viagra şi expunerea la soare. De asemenea, au fost înregistrate cazurile de cancer de piele în rândul acestor subiecţi.

Bărbaţii care luau Viagra aveau un risc dublu de a face melanom, dar acest risc nu exista şi pentru alte forme de cancer de piele.

Cercetătorii nu ştiu sigur dacă medicamentul a provocat boala sau dacă disfuncţia erectilă este responsabilă cu creşterea incidenţei de cancer. Ei au observat însă o legătură şi cer studii suplimentare.

În urmă cu câţiva ani, un alt studiu ajunsese la un rezultat opus. Viagra ar proteja împotriva melanomului, spuneau cercetătorii.

Viktor Umansky, de la Centrul Medical Universitar Mannheim din Germania, a declarat atunci că în testele pe cobai s-a observat că Viagra neutralizează tumorile.

Ambele studii au însă nevoie de cercetări suplimentare pentru a putea fi considerate corecte.

Sursa: Medical Daily, via descopera.ro

DailyBusiness
Câți bani a câștigat Cristela în 2024. Cu ce afaceri se ocupă soția lui Călin Georgescu
Spynews
Soția lui Costel Corduneanu tună și fulgeră! Ce s-a întâmplat după moartea lui: ”S-ar putea să se trezească balaurul” | FOTO
Bzi.ro
Andreea Esca și-a făcut talentul la ziua Loredanei Groza! A luat microfonul în mână și a făcut senzație
Fanatik.ro
Orașul mare din Europa, vizitat de foarte mulți români, care se confruntă cu o invazie de gândaci. Insectele au ajuns și în terase sau pe pereții caselor
Capital.ro
România a pierdut o voce de aur. Talentul său a luminat scena timp de peste trei decenii. Rămâne veșnic în amintire
Playtech.ro
Magazinul care ia ambalajele SGR fără a fi separate. Le pui pe toate într-un sac şi primeşti banii pe ele
DailyBusiness
Bacalaureat 2025: A început proba la Limba română pentru peste 100.000 de elevi
Adevarul
Primul lider din istorie care vorbește oficial despre ieșirea țării sale din NATO: „Neutralitatea ar putea fi mai bună”
wowbiz.ro
Irinel Columbeanu, de negăsit! Nimeni nu reușește să dea de fostul afacerist de zile întregi. Ce spune patronul azilului din Ghermănești despre întreaga situație?
Spynews
Cod galben de caniculă în 13 județe și în București. Harta zonelor în care temperaturile cresc până la 36 de grade Celsius
Spynews
Claudia Pătrășcanu nu se lasă! După ce a pierdut procesul cu Bianca Drăgușanu, cântăreața își încearcă încă o dată norocul în instanță
Evz.ro
Ciorba de fasole cu un secret din bucătăria veche. Gustul care te cucerește
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Un nou cuplu controversat. Ea e psihologă de 26 de ani, iar el e un milionar de 64 de ani
kanald.ro
Filmul tragediei în care Delia, o mamă de 30 de ani a murit, iar fiul ei se luptă pentru viața sa, după ce mașina în care se aflau a fost izbită din plin pe o șosea din Cluj
Cancan.ro
Descoperire-șoc a lui Piedone într-un restaurant chinezesc din București. Ce e carnea de vită, de fapt
Playsport.ro
Vârsta de pensionare în România trebuie schimbată pentru anumite categorii, consideră...
Capital.ro
Schimbare în Codul Rutier 2025. Permis suspendat pentru 4 ani și dosar penal
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Cum arată acum Mariana Bitang, la 62 de ani! Apariție rarisimă a „Doamnei de Aur” a gimnasticii românești
stirilekanald.ro
Delia a fost omorâtă! Cei doi copii ai săi au fost martorii momentelor tragice! Imaginile groazei, din locul în care femeia și-a dat ultima suflare
Vouchere pentru alimente 2025: Când vor fi alimentate cardurile sociale cu prima tranșă de 125 de lei
MediaFlux
Ajutoare pe card pentru 3,5 milioane de gospodării. Anunț oficial de la Ministerul Energiei
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Începe Programul Rabla 2025: cum te poți înscrie și câți bani poți obține