O decizie privind reluarea programului Rabla persoane fizice și juridice, Casa Verde Fotovoltaice și toate celelalte proiecte ce vizează reducerea emisiilor poluante ar putea fi prevăzută în al doilea pachet de măsuri pentru care premierul Ilie Bolojan își va asuma răspunderea în Parlament, a anunțat ministrul Mediului, Diana Buzoianu.
„Într-un an foarte dificil economic în care trebuie tăiate 30 de miliarde de lei, am reuşit să salvăm programul Rabla persoane fizice. În ultimele zile am primit sute de întrebări şi am vrut să mă asigur, înainte de a da orice răspuns, că am toate cifrele. Da, vom lansa programul Rabla persoane fizice în perioada următoare, cu un buget de 200 de milioane de lei. Asta pentru că înţelegem cu toţii ce investiţii au fost făcute, că oamenii au dat deja avans şi noi trebuie să gândim măsuri care să ţină cont şi impactul în economie”, a anunţat ministrul Mediului, apelor şi Pădurilor, Diana Buzoianu.
„Avem mai multe scenarii pentru programul Rabla persoane fizice. În funcție de bugetul de anul acesta, vom lua o decizie în coaliție. Banii pot fi folosiți doar pentru acele proiecte ce vizează reduceri de emisii, așadar sunt sub analiză toate proiectele de acest gen. Trebuie să fie o discuție în coaliție pentru a vedea cum eficientizăm acești bani. În pachetul doi de măsuri vom avea decizia finală pentru toate programele”, a declarat ministrul Mediului, citat de Economica.net.
Citește și: Continuă sau nu Programul Rabla? Oprirea acestuia ar însemna un dezastru pentru Dacia și Ford
Premierul Ilie Bolojan a declarat recent că, din punctul său de vedere, bugetul țării nu mai permite susținerea unor anumite programe, precum cele destinate componentei de fotovoltaice, cum este Casa Verde 2025. Acesta dorește orientarea bugetului către programe care pot crește capacitatea de export.
„Din punctul meu de vedere, nu mai avem capacitatea financiară să ne susținem toate programate dedicate unei anumite componente economice. De exemplu, componenta de fotovoltaice. Cred că având mai puțini bani la dispoziție, trebuie să ne rezumăm la programe care rezolvă unele lucruri precum să crească capacitatea pentru exporturi”, mai transmite Ilie Bolojan.
Preşedintele interimar al PSD, Sorin Grindeanu, a afirmat, marţi seară, că susţine reluarea programului Rabla, argumentând că acesta sprijină economia românească şi fabricile de automobile care produc local.
„Azi am primit o informare legată de programul Rabla. E de vreo 120 de milioane de euro. Ştiţi că ăsta în special stimulează producţia autohtonă de automobile. Nu putem să-l dăm la o parte, oricât venim noi, tineri frumoşi şi liberi, la ministerul respectiv”, a afirmat Sorin Grindeanu, marţi seară, la Antena 1.
Liderul PSD a susţinut că, în opinia sa, programul Rabla ”trebuie reluat”.