Cea mai valoroasă judoka a României va concura pentru Azerbaidjan. Motivul ŞOCANT pentru care a luat DECIZIA

Larisa Florian, 23 de ani, cea mai valoroasă judoka din țară, a decis să lase România şi să concureze pentru Azerbaidjan.
Filip Stan
01 mart. 2019, 16:24
Cea mai valoroasă judoka a României va concura pentru Azerbaidjan. Motivul ŞOCANT pentru care a luat DECIZIA

Larisa Florian optase inițial pentru Emiratele Arabe Unite, dar, cum această variantă nu s-a concretizat, aceasta s-a reorientat către Azerbaidjan, o țară cu tradiție în judo. Conform informațiilor GSP.ro, tensiunile ieșite la suprafață în ultima perioadă la loturile de judo au cântărit decisiv în hotărârea Larisei Florian. Sportiva a fost vizibil nemulțumită de atmosfera de la lot și scandalurile în care au fost implicați antrenorii Florin Bercean, Gianina Andreica și Ana Maria Mititelu, cei care ar fi abuzat fizic și psihic mai mulți sportivi în anii precedenți.

Şoc în judo! Antrenorul lotului masculin, suspendat înainte de CM. Alina Dumitru şi-a dat demisia!

Deși nu a concurat în nicio competiție timp de un an de zile, Larisa Florian era cel mai bine clasată judokă a României în clasamentele internaționale. Ea a refuzat să meargă la lot din cauza problemelor existente și, drept consecință, federația nu i-a dat aviz pentru participarea la competițiile internaționale.

Larisa Florian este una dintre cele mai bune judoka ale lumii la categoria 52 kg și are șanse mari să se califice la Jocurile Olimpice de la Tokyo din 2020. Larisa Florian se încadrează la aceeași categorie de vârstă cu Andreea Chițu, astfel că la Tokyo putem asista la o confruntare-șoc între cele două românce!

DailyBusiness
Petrișor Peiu: Criza politică va continua până în 2028 sau până la alegeri anticipate. „Majoritățile nu mai pot fi construite în culise”
Spynews
Scandal la Evaluarea Națională. Ce s-a întâmplat după ce lucrările au fost predate. Dezvăluirile făcute de un profesor
Fanatik.ro
De ce și-a petrecut Adrian Mutu vacanța în Republica Dominicană. Cele două persoane care l-au făcut pe ”Briliant” să aleagă țara insulară
Capital.ro
IGSU lansează un avertisment pentru părinți. Greșeala care poate deveni fatală în zilele caniculare
Playtech.ro
Tradiții de Sânziene păstrate din bătrâni. Ce se face pe 24 iunie pentru un an bun
Adevarul
„Pe Instagram mă simt ultimul om”. Dezbaterea virală care scoate la iveală un fenomen îngrijorător: statutul social cumpărat pe datorie
wowbiz.ro
Afecțiunea de care suferă Cheloo. Rapperul a dezvăluit chiar el ce problemă are
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cod portocaliu și galben de vijelii și furtuni cu grindină! Județele vizate de avertizarea meteo imediată
iamsport.ro
Jurnalistul Digi Sport recunoaște: ”Am fost la palat, am mâncat cu Gigi la aceeași masă! Spun direct cum s-a întâmplat”
MediaFlux
Victor Ponta, primul nume de premier propus la Palatul Cotroceni. Ce răspunde fostul prim-ministru
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?