Cei trei suspecţi în cazul crimei de la Mediaş rămân după gratii

Curtea de Apel (CA) Alba Iulia a respins luni ca nefondate contestaţiile formulate de cei trei inculpaţi în dosarul "crimei de la Mediaş", împotriva încheierii Tribunalului Sibiu, prin care s-a dispus, în urmă cu o săptămână, arestarea preventivă a acestora pentru 30 de zile.
Romania TV
21 ian. 2019, 13:52
Cei trei suspecţi în cazul crimei de la Mediaş rămân după gratii

Hotărârea CA Alba Iulia este definitivă, astfel încât inculpaţii vor fi cercetaţi în continuare în stare de arest preventiv, a transmis purtătorul de cuvânt al instanţei, Cosmin Muntean, citat de Agerpres.

„Respinge ca nefondate contestaţiile formulate de inculpaţii Rusu Marius, Otvos Ovidiu Ioan şi Anghel Paul împotriva încheierii penale nr. 2/CC din 14.01.2019 pronunţată de judecătorul de drepturi şi libertăţi de la Tribunalul Sibiu în dosarul nr. 77/85/2019. (…). Definitivă. Pronunţată în şedinţa camerei de consiliu, azi data de 21.01.2019.”, se arată în dispozitivul hotărârii definitive a CA Alba Iulia, publicat pe portalul instanţei.

Doi dintre presupuşii autori ai crimei de la Mediaş sunt cercetaţi penal pentru omor, iar al treilea, pentru lovire.

Potrivit Parchetului de pe lângă Tribunalului Sibiu, doi dintre presupuşii criminali au fost eliberaţi în baza recursului compensatoriu. Unul a fost eliberat condiţionat în 25 mai 2018, iar celălalt în 13 iunie 2017.

„În urma cercetărilor efectuate în cauză s-a stabilit că în noaptea de 12/13 ianuarie 2019, în jurul orei 0,40, numiţii R.M. (în vârstă de 30 de ani, născut în municipiul Blaj, judeţul Alba, recidivist, eliberat la data de 25 mai 2018, cu un rest de executat de 777 zile), O.O.I. (în vârstă de 38 de ani, născut în municipiul Mediaş, judeţul Sibiu, cu antecedente penale), A.P. (în vârstă de 34 de ani, născut în municipiul Alba Iulia, judeţul Alba, recidivist, eliberat la data de 13 iunie 2017 cu un rest 423 zile) şi alţii s-au deplasat în clubul Serabeva din Mediaş. În jurul orei 1,05, un grup format din 10 persoane de sex masculin pătrunde în club şi se îndreaptă direct către masa ocupată de cei de mai sus, din acest grup făcând parte victima F.M.A. (în vârstă de 25 ani, născut în municipiul Mediaş, judeţul Sibiu). Imediat, între cele două grupuri are loc o altercaţie în cadrul căreia este lovit martorul C.I., precum şi R.M. Văzând că R.M. se îndreaptă către ei cu un cuţit, membrii grupului din care făcea parte şi victima părăsesc clubul şi o iau la fugă către poarta imobilului, aflată la aproximativ 20-30 de metri depărtare de club, aceştia fiind urmaţi imediat de către R.M., O.O.I., A.P., precum şi de celelalte persoane”, a afirmat prim-procurorul Ion Veştemean.

Potrivit acestuia, victima a alunecat pe zăpadă, după care a fost lovită cu picioarele şi cu un cuţit de către agresori. Tânărul a decedat din cauza hemoragiei puternice, provocate de loviturile de cuţit.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Meteorologii ANM au anunțat cum va fi vremea la început de toamnă. La ce temperaturi să ne așteptăm
Fanatik.ro
Cum a câștigat Dinamo pe Giulești și unde a pierdut Pancu duelul cu Campos. Cifrele Wyscout
Capital.ro
Cum își planifică românii vacanțele în funcție de generație. Diferențele dintre Gen Z, Millennials, Generația X și Baby Boomers
Playtech.ro
Topul celor mai scumpe cartiere din România. Un oraş ocupă opt poziții în top 10, prețurile au trecut de 5.500 de euro/mp
Adevarul
Farul, lumina care veghează de milenii drumul oamenilor mării: de la hangiul Toma Radicevic care ardea seu la farul genovez ridicat de englezi. Povestea simbolului vandalizat de sovietici
wowbiz.ro
Nepotul lui Mircea Rednic a murit cu câteva ore înainte de nuntă! Marius Totolici s-a stins în somn la doar 37 de ani. Ce a arătat autopsia?
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O nouă dronă a fost doborâtă pe teritoriul României. Ministrul Apărării a făcut anunțul
iamsport.ro
A fost descoperită comunicarea dintre un jucător important din România și mafia pariurilor: ”Mail direct!”
MediaFlux
Dispozitive medicale gratuite pentru pensionari. Procedura decontată prin CNAS în 2026
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat