Cel mai dramatic campionat din lume. Titlul s-a decis haotic, în ultima secundă VIDEO

Pohang Steelers a câştigat titlul în Coreea de Sud după ce a câştigat pe terenul lui Ulsan printr-un gol marcat în al cincilea minut al prelungirilor, după o învălmăşeală generală.

02 dec. 2013, 12:05

Înaintea ultimei etape din Coreea de Sud, Ulsan avea un avans de două puncte faţă de Pohang Steelers şi urma să o întâlnească pe aceasta pe teren propriu. Scorul a rămas multă vreme 0-0, chiar şi după ce au expirat cele patru minute de prelungiri adăugate de arbitru peste cele 90 regulamentare.

Partida a mai continuat însă puţină vreme, oaspeţilor fiindu-le permisă executarea unei lovituri libere. Mingea a fost aruncată în careu, unde a circulat abolut haotic, atinsă cum nu se poate mai prost de fiecare jucător, până când Kim Won-il a trimis-o în plasă.

A fost golul prin care Pohang a câştigat partida şi titlul naţional în Coreea de Sud, după o pauză de şase ani.