Cel mai înstărit oier din România, arestat pentru o fraudă de milioane de lei cu fonduri europene

Dumitru Andreşoi, cel mai înstărit oier din România și preşedintele Asociaţiei Crescătorilor de Ovine ”Dacia” a fost arestat pentru 30 de zile joi de Parchetul European, fiind acuzat de o fraudă în valoare de peste 11,2 milioane lei cu fonduri europene.
Alina Costache
31 oct. 2024, 21:21
Cel mai înstărit oier din România, arestat pentru o fraudă de milioane de lei cu fonduri europene
Cel mai bogat oier din România, acuzat de fraudă

UPDATE: Cel mai mare crescător de ovine din România şi preşedintele Asociaţiei Crescătorilor de Ovine ”Dacia”, Dumitru Andreşoi, a fost arestat preventiv pentru 30 de zile în dosarul instrumentat de către Parchetul European. Procurorii anunţă oficial că acesta ”a pus la punct o schemă infracţională pentru a obţine subvenţii UE pentru păşuni care nu erau eligibile pentru fonduri”. În acest mod a obţinut aproximativ 2,2 milioane de euro din fonduri europene agricole. Angajaţii APIA vizaţi în dosar au fost plasaţi în arest la domiciliu.

 

Fraudă de milioane de lei la Hunedoara. Alături de Dumitru Andreşoi, au mai fost reţinuţi și Veronica Topor, directorul adjunct al APIA Hunedoara, şi Marius Szabo, şef de serviciu în cadrul aceleiaşi instituţii, scrie pressalert.ro.

Cel mai bogat oier din România, acuzat de fraudă

Toți cei trei și alţi opt suspecţi au fost ridicaţi de către poliţiştii de la DGA şi duşi pentru audieri la biroul EPPO de la Timişoara. Dumitru Andrișoi ar fi pus la cale un mecanism extrem de elaborat de a obţine ilegal subvenţii din fonduri europene. În perioada 2018 -2023, a încheiat contracte de arendă pentru terenuri din judeţele Hunedoara, Arad, Timiş, Harghita, Covasna, Vâlcea, Braşov şi Cluj.

Citește și: Apelul ciobanului Ghiță pentru colegi: ”Oieritul în România trece prin momente grele. Putem să ținem la preț, nu vindeți mai ieftin”

Zone nu erau eligibile pentru a primi subvenţii pentru întreţinerea păşunilor, pentru că sunt zone împădurite, dar angajaţii lui Andreşoi identificau terenuri care erau eligibile, iar la APIA erau indicate ca fiind arendate aceste parcele pentru care nu avea, în realitate, niciun titlu şi niciun drept de a primi vreun leu.

Ancheta arată că 85% din suprafaţa declarată la APIA nu se suprapunea cu cea arendată în acte, iar timp de mai mulți ani, cei de la APIA Hunedoara au aprobat decontarea subvenţiilor, potrivit sursei menționate mai sus.

DailyBusiness
Nicușor Dan, înainte de Summitul NATO: România cere ca importanța Mării Negre să fie inclusă în declarația finală
Spynews
Bianca Giurcanu a împlinit 31 de ani! Cum a fost surprinsă fosta concurentă de la Survivor de soțul ei
Fanatik.ro
Probleme mari pe transmisia Antenei 1 la Franța – Maroc! Milioane de suporteri români, afectați de defecțiunea tehnică
Capital.ro
Schimbare majoră pentru plăți în Europa. Euro digital intră în linie dreaptă. Când ar putea deveni disponibil
Playtech.ro
Cât costă taxele de drum în Grecia în 2026. Tot ce trebuie să știi înainte să pleci cu mașina
Adevarul
„Ia ce ai şi du-te şi omoară-i”. Plan de asasinat la comandă în Țăndărei: patru bărbați au deschis focul asupra a doi rivali
wowbiz.ro
A fost făcută publică cauza morții lui Gabi Mureșan! Cum au reușit pompierii să găsească trupul regretatului fotbalist
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ultimele cuvinte ale lui Gabi Mureșan înaintea tragediei. Preotul care a încercat să-l salveze a povestit tot: „Cred că nu mai pot”
iamsport.ro
Fostul atacant l-a desființat pe Ion Țiriac, dar a fost contrat dur: ”D-aia nu ați făcut voi miliarde?”
MediaFlux
Trump, nr.1 pe lista de asasinate. Statul care e pregătit să-l omoare pe președintele SUA
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Masaj de cuplu la Soul Masaj București: de ce aleg cuplurile experiențe la salon în locul unei seri acasă?