Cel mai longeviv prim-ministru în funcţie din lume, premierul din Bahrain, a decedat la 84 de ani

Cel mai longeviv prim-ministru din lume a decedat la 84 de ani. Premierul Bahrainului, șeicul Khalifa ben Salman al Khalifa, era șeful Executivului încă de la independenţa regatului din 1971. El a încetat din viaţă miercuri dimineaţa, la un spital din Statele Unite ale Americii.
Romania TV
11 nov. 2020, 13:07
Cel mai longeviv prim-ministru în funcţie din lume, premierul din Bahrain, a decedat la 84 de ani

Sheikh Khalifa ben Salman al Khalifa, unchiul actualului rege al Bahrainului, Hamad, deţinea recordul de longevitate între premierii în exerciţiu ai lumii, informează Agerpres. În ţară a fost decretată o săptămână de doliu naţional, a precizat palatul regal pe Twitter.

Înaltul responsabil bahrainez era internat la spitalul Mayo Clinic din statul american Minnesota. Înmormântarea urmează să aibă loc după aducerea corpului în ţară şi nu vor putea lua parte decât un număr limitat de rude.

Cine a fost Sheikh Khalifa

Premierul decedat era considerat drept figura dominantă a puterii din Bahrain, un personaj ostil Iranului, dar aliat al Arabiei Saudite.

Sheikh Khalifa a condus reprimarea tulburărilor sociale şi politice care au avut loc de-a lungul timpului în regatul cu populaţie majoritar şiită, dar condus de o familie domnitoare sunită.

În 2011-2012, el a denunţat mişcarea de contestare Primăvara arabă şi impactul acesteia asupra statelor arabe.Credeţi că îmi place ce văd că s-a întâmplat în toate aceste ţări? Nu este nicio Primăvară arabă. Primăvara înseamnă flori, oameni fericiţi şi dragoste, nu moarte, haos şi distrugere”, a afirmat premierul într-un interviu acordat în 2012 revistei germane Der Spiegel.

Stat insular cu circa 1,5 milioane de locuitori, Bahrainul găzduieşte Flota a V-a a marinei americane, menţionează AFP.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Florinel de la Chefi la cuțite, scandal în avion cu o stewardesă! A primit interdicție
Fanatik.ro
De ce a schimbat, de fapt, Dinamo sigla! Nicolescu: “UEFA ne-o cere!” Care e statutul juridic al vechii sigle
Capital.ro
Regulă pentru românii care stau la bloc. Obligație pentru cei care au balcon. Se obține autorizație în 30 de zile
Playtech.ro
Harta sărăciei din România. Zonele în care oamenii trăiesc cel mai greu, potrivit datelor oficiale
Adevarul
Soldați ruși schilodiți în războiul din Ucraina au fost puși să defileze la o paradă de Ziua Victoriei
wowbiz.ro
Acuzații explozive în cazul crimei din Bihor! Mesaj dur al mamei elevei ucise în Bihor: „Nu voi lăsa adevărul să rămână ascuns”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un nou-născut care s-a stins în Maternitatea Polizu ar fi fost lăsat să putrezească în incubator! Părinții, sfâșiați de durere, cer să li se facă dreptate
iamsport.ro
Totul pentru transferul la FCSB! A început să plângă în fața patronului: ”Vreau și eu!”
MediaFlux
Avertisment privind hantavirus! Nu este un nou COVID-19
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi