Cel mai vechi cârlig de pescuit din lume, descoperit în Timorul oriental

Arheologii australieni au descoperit în Timorul oriental cel mai vechi cârlig de pescuit din lume, dar şi câteva fosile care dovedesc faptul că oamenii preistorici stăpâneau tehnica pescuitului în ape adânci, potrivit unui studiu publicat vineri în revista Science.
Romania TV
25 nov. 2011, 16:08
Cel mai vechi cârlig de pescuit din lume, descoperit în Timorul oriental

Confecţionat dintr-o cochilie, în urmă cu 16.000-23.000 de ani, cârligul „atestă faptul că strămoşii noştri erau buni artizani şi buni pescari”, afirmă profesorul Sue O’Connor, de la Australian National University.

El nu pare însă a fi fost conceput pentru pescuitul marin, iar metodele folosite în Paleolitic pentru prinderea peştilor din apele adânci rămân necunoscute.

În afară de recurgerea la firul de undiţă, „este posibil ca şi alte cârlige, de un tip diferit, să fi fost fabricate în aceeaşi epocă”, a explicat Sue O’Connor.

Cârligul a fost descoperit în peştera Jerimalai din Timorul oriental, alături de peste 38.000 de oase provenind de la 2.843 de peşti – prinşi cu undiţa -, care au o vechime de 42.000 de ani.

Printre peştii descoperiţi figurează specii care trăiau în apele de adâncime. Potrivit profesoarei australiene, „situl ne arată că primii oameni moderni de pe această insulă din Asia de Sud-Est posedau cunoştinţe maritime foarte avansate”.

„Stăpâneau arta de a captura prăzi foarte dificile, chiar şi în zilele noastre, precum tonul”, a adăugat O’Connor.

Peştera Jerimalai reprezintă dovada care atestă cea mai veche prezenţă umană în insulele din acea regiune, situată pe ruta migraţiilor nord-sud, urmată de primii oameni care au populat Australia.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Ultima postare a femeii din Râmnicu Vâlcea, moartă în urma unei intervenții estetice! Avea doar 45 de ani
Fanatik.ro
Destinația de vacanță în care a ajuns Gabi Tamaș, după filmările de la Survivor România. Fostul Faimos s-a bucurat de timpul liber
Capital.ro
Banii pe care proprietarii trebuie să îi plătească la bloc. Mulți nu știu unde se duc banii din fondul de rulment și fondul de reparații. În ce scopuri sunt folosiți
Playtech.ro
Cât costă o noapte de cazare în hotelul Simonei Halep din Mamaia. Preţurile pentru 1 mai 2026 nu sunt deloc mici
Adevarul
„James Bond” din viața reală? Povestea bărbatului care ar fi lucrat pentru servicii secrete și l-a întâlnit pe Stalin
wowbiz.ro
EXCLUSIV | „Lucrurile erau deja împărțite!” Ce s-a întâmplat, de fapt, între Valentin Sanfira și Codruța Filip înainte de divorț. Dezvăluirile avocatului Adrian Cuculis
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Femeia de 45 de intrată în comă după un lifting facial s-a stins din viață
iamsport.ro
Mircea Lucescu a vrut să-l transfere la Dinamo, dar Securitatea a blocat mutarea: ”Am aflat după 10 ani!”
MediaFlux
Se recomandă cetățenilor să facă rezerve în casă. Bani cash în caz de colaps digital
stirilekanald.ro
De ce slăbitul devine tot mai dificil după 35 de ani
Răsturnare de situație. Decizia radicală a UDMR