Cel puţin 12 răniţi pe aeroport, din cauza distrugerii unei drone. Apărarea anti-aeriană a dezintegrat-o deasupra călătorilor

Distrugerea unei drone care viza un aeroport din sudul Arabiei Saudite s-a soldat miercuri cu 12 răniţi, au anunţat autorităţile, într-un moment în care luptele se intensifică împotriva rebelilor houthi în Yemenul vecin.
Daniel Spătaru
10 feb. 2022, 15:13
Cel puţin 12 răniţi pe aeroport, din cauza distrugerii unei drone. Apărarea anti-aeriană a dezintegrat-o deasupra călătorilor

Rebelii houthi, apropiaţi de Iran, lansează constant atacuri cu drone şi rachete asupra bogatului regat saudit, în condiţiile în care Riadul conduce din 2015 o coaliţie militară în Yemen pentru a sprijini forţele guvernamentale împotriva rebelilor.

Douăsprezece civili de naţionalităţi diferite au fost răniţi pe aeroportul Abha după ce apărarea saudită a distrus o dronă lansată în direcţia sa„, a anunţat coaliţia, citată de agenţia oficială saudită SPA, preluată de Reuters.

Mai devreme în cursul zilei, aceasta anunţase „patru răniţi civili în rândul angajaţilor şi călătorilor”, după ce fragmente de dronă au „căzut” în zona aeroportului internaţional.

Vom lua măsuri operaţionale ferme pentru a răspunde ameninţării care vizează aeroporturile civile şi călătorii„, a dat asigurări coaliţia, adăugând că traficul a fost reluat.

Situat în sud-vestul Arabiei Saudite, în apropiere de de frontiera cu Yemen controlat în mare parte de rebelii houthi, aeroportul Abha este vizat cu regularitate de aceştia, deşi de obicei aceste tentative nu se soldează cu victime.

Citeşte şi Atacul dronelor nu a rămas fără răspuns. Cel puţin 14 morţi în Yemen, în urma unui atac al coaliţiei conduse de Arabia Saudită

În Jazan, o regiune frontalieră cu Yemenul vizată şi ea frecvent, două persoane au murit şi şapte au fost rănite la sfârşitul lui decembrie, în primul atac soldat cu victime în Arabia Saudită revendicat de rebelii din Yemen în peste trei ani.

Războiul din Yemen a provocat una dintre cele mai grave catastrofe umanitare din lume. Potrivit ONU, în şapte ani de conflict, cel puţin 377.000 de persoane şi-au pierdut viaţa, în mare majoritate din cauza consecinţelor indirecte ale luptelor, precum foametea şi bolile.

DailyBusiness
Paștele devine tot mai scump. Bugete de până la 1.000 de lei per familie și semne de încetinire economică
Spynews
Bebelușul unui român, găsit printre droguri, mucegai și gunoaie. Scene greu de imaginat în Roma
Fanatik.ro
De ce a eșuat, de fapt, Gică Hagi în primul mandat pe banca echipei naționale. Cum s-a produs ruptura de Mircea Sandu
Capital.ro
Pensii mai mari în România. Anunțul BNR pentru pensionari: A crescut pensia, dar n-au mai rămas bani
Playtech.ro
Meseria bănoasă pentru care nu ai nevoie de studii. Cursul costă până în 900 de lei, dar poți câștiga chiar și 10.000 de lei pe lună
Adevarul
Fostul șef al diplomației ungare, Peter Szijjártó, a dispărut total din spaţiul public după înfrângerea lui Viktor Orban
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu a părăsit România, la două zile de la înmormântarea lui Mircea Lucescu. Mărturisirea pe care a făcut-o cu lacrimi în ochi, în prima zi de Paște: „Am comunicat mult prea puțin cu el”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat de 47 de ani din Alba a fost înjunghiat mortal de un tânăr de 18 ani, chiar în noaptea de Paște. Victima nu a avut nici o șansă
iamsport.ro
Edi Iordănescu a izbucnit la adresa FRF după ce a apărut pe lista pentru postul de selecționer: ”Fraier nu o să fiu niciodată!”
MediaFlux
Când pică Paștele catolic și ortodox în aceeași zi. Lista sărbătorilor până în 2030
stirilekanald.ro
Reacția Rusiei după ce Viktor Orban a pierdut alegerile: "Peste patru luni..."
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj