Cel puţin 19 persoane, ucise în explozia unei maşini-capcană în nordul Siriei

Cel puțin 19 persoane, în majoritate civili, au fost ucise sâmbătă în explozia unui vehicul-capcană la Azaz, oraș controlat de rebeli la frontiera cu Turcia, potrivit unui bilanț furnizat de Observatorul sirian pentru drepturile omului (OSDO), citat de AFP.
Filip Stan
07 ian. 2017, 12:15
Cel puţin 19 persoane, ucise în explozia unei maşini-capcană în nordul Siriei

Alte zeci de persoane au fost rănite în urma deflagrației produse într-o piață din fața unui tribunal islamic în această localitate din provincia Alep.

Acest oraș a fost ținta mai multor atacuri și ofensive ale jihadiștilor grupării Statul Islamic pentru a-l cuceri.

Ultimul atac datează din 17 noiembrie împotriva sediului unei organizații rebele Noureddine Zinki, soldat cu 25 de morți, de care a fost acuzat Statul Islamic. OSDO a numărat atunci 10 morți.

Cu o lună înainte, la 13 octombrie, cel puțin 17 persoane, dintre care 14 rebeli, au fost uciși în explozia unei mașini-capcană la un post de control al opoziției, potrivit OSDO, scrie Agerpres.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Florinel de la Chefi la cuțite, scandal în avion cu o stewardesă! A primit interdicție
Fanatik.ro
Totul pentru event! Universitatea Craiova a plătit 50.000 euro pentru un zbor charter de 20 de minute până la Sibiu
Capital.ro
Un guvern tehnocrat ar putea schimba radical scena politică din România. Avertisment de la directorul INSCOP: Ar fi o catastrofă
Playtech.ro
Sute de turişti români, păcăliţi pe litoral. Cum au plătit pentru cazări care nu există
Adevarul
Avocatul Poporului contestă la CCR ordonanța de urgență adoptată după moțiune și acuză Guvernul de sfidare a Parlamentului
wowbiz.ro
Acuzații explozive în cazul crimei din Bihor! Mesaj dur al mamei elevei ucise în Bihor: „Nu voi lăsa adevărul să rămână ascuns”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
VIDEO Momentul în care o mamă și copilul ei sunt loviți pe trecere de o mașină condusă de un șofer de 79 de ani, în Eforie Sud
iamsport.ro
Totul pentru transferul la FCSB! A început să plângă în fața patronului: ”Vreau și eu!”
MediaFlux
Răsturnare de situație privind miliardele din SAFE! Legea a ajuns la CCR!
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi