Cel puţin 25 de morţi în urma tornadelor violente care au lovit SUA de „Super Tuesday” VIDEO

Cel puţin 25 de persoane au murit în urma tornadelor violente care au lovit marţi statul american Tennessee, inclusiv regiunea oraşului Nashville, considerat capitala muzicii country din Statele Unite, informează AFP.
Filip Stan
04 mart. 2020, 07:06
Cel puţin 25 de morţi în urma tornadelor violente care au lovit SUA de

Preşedintele Donald Trump, care a declarat că s-a rugat „pentru toţi cei afectaţi de tornadele devastatoare”, a anunţat că se va deplasa vineri în acest stat din sud-estul ţării.

Tornadele au lovit în noaptea de luni spre marţi, cu câteva ore înainte de deschiderea secţiilor de votare pentru „Super Tuesday”, etapă hotărâtoare a primarelor democrate, desfăşurate în 14 state americane, printre care şi Tennessee.

Echipele de salvare caută în continuare supravieţuitori şi persoane dispărute, a declarat marţi un responsabil al Agenţiei pentru Situaţii de Urgenţă din Tennessee (TEMA).

Bilanţul tornadelor a continuat să crească pe perioada zilei, ajungând la 25 de morţi, potrivit celei mai recente actualizări anunţate de guvernatorul republican, Bill Lee.

Tornadă devastatoare în SUA. Oraşul Nashville este distrus FOTO

Tornadele au traversat Tennessee, afectând grav clădiri, drumuri şi poduri în mai multe comitate, conform TEMA. Mai multe hangare de pe aeroportul John Tune din Nashville au fost distruse. În imaginile difuzate de poliţia oraşului pot fi văzute avioane deteriorate, aproape încastrate unele în altele, şi fragmente de tablă căzute pe piste.

Întreruperile de energie au afectat marţi peste 70.000 de clienţi, iar şcolile publice din Nashville au anunţat că vor rămâne închise miercuri.

În urmă cu un an, tornadele au ucis cel puţin 23 de persoane şi au provocat pagube grave în statul Alabama (sud).

Superstarul pop Taylor Swift, care a declarat că Tennessee este statul său adoptiv, a declarat într-un tweet că trimite „dragostea şi rugăciunile sale” tuturor celor afectaţi.

Unul dintre marile nume de la Hollywood, Reese Witherspoon, care a crescut la Nashville, a declarat că are „inima frântă” după aflarea veştilor. „Mă rog pentru familiile care şi-au pierdut persoanele dragi. Rămâneţi la adăpost, vă rog”, a completat actriţa care şi-a numit al treilea copil Tennessee.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Lovitură pentru Universitatea Craiova! Jucătorul dorit de Mihai Rotaru a semnat până în 2029 cu altă echipă
Capital.ro
Banii cash se schimbă complet. Se pregătește o revoluție a numerarului. Bancnotele viitorului au fost deja prezentate
Playtech.ro
Hainele din cauza cărora nu ţi se permite accesul în avion. La ce să fii atent vara aceasta când pleci în concediu
Adevarul
Prințul Louis a furat din nou spectacolul la Trooping the Colour. Gesturile sale au devenit virale
wowbiz.ro
Ultimele imagini cu saxofonistul Memiș Selciuc în viață! Ce a apucat să spună înainte să se prăbușească: „Cine știe când…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Carnagiu pe autostrada M1 din Ungaria. Opt persoane și-au pierdut viața după ce un șofer ar fi adormit la volan, iar un microbuz s-a lovit de un convoi
iamsport.ro
De ce nu și-ar fi atins legenda Stelei ”cu tehnica extraordinară” potențialul: ”Putea să fie la un nivel foarte ridicat!”
MediaFlux
Se dau 540 lei în plus la pensie. Iată cum se pot obține banii
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți