Cel puţin 60 de morţi, după explozia unei cisterne. Anterior deflagraţiei, victimele atacaseră pompierii cu pietre

Un camion-cisternă, încărcat cu combustibil, a fost implicat într-un accident în Niger. La faţa locului s-au adunat mai mulţi oameni, încercând să-şi umple recipientele cu benzină, însă explozia care a urmat i-a ucis pe cei mai mulţi dintre ei.
Ionela Marcu
07 mai 2019, 14:04
Cel puţin 60 de morţi, după explozia unei cisterne. Anterior deflagraţiei, victimele atacaseră pompierii cu pietre

Pe lângă cei 60 de morţi, aproximativ 40 de persoane au fost rănite. Accidentul a avut loc la câteva sute de metri de Aeroportul Internaţional din Niamey, capitala Nigerului.

Numărul morţilor ar putea fi însă mult mai mare, după cum afirmă Hamani Adamou Abdoul-Aziz, şeful comandamentului de pompieri, el argumentând că mulţi dintre răniţii cu arsuri de gradul trei au şanse minime de supravieţuire.

Înainte de explozie, oamenii au refuzat să asculte de polițiştii care doreau să îi țină departe de pericol. „Pompierii au fost chiar atacaţi cu pietre”, a spus Hamani Adamou Abdoul-Aziz. Conform primelor mărturii, un motociclist care tocmai umplea îşi umpluse canistrele a fost cel care a declanşat tragedia. Când a vrut să demareze, o scânteie de pe ţeava de eşapament a provocat uriaşa deflagraţie.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Motivul pentru care Daniel Pancu a renunţat la Tobias Christensen! Planul pregătit de antrenorul Rapidului
Capital.ro
Programul „Viața la țară” devine lege: sprijin pentru gospodării și turism rural
Playtech.ro
Cum se va circula pe Pasajul Basarab după ce acesta intră în reparații. Sunt anunţate restricţii de trafic
Adevarul
Ce urmează pentru PNL după mișcarea lui Nicușor Dan. Andrei Ţăranu: „Dar în capul domnului Bolojan ce scenariu este?”
wowbiz.ro
A murit Lucian Isar, cunoscut și ca Lucică Diamanta! Bărbatul s-a stins la doar 44 de ani din cauza unei boli autoimune
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
El este Cristi, tatăl care a sfârșit după ce și-a salvat fratele de la înec. Avea doar 27 de ani și un bebeluș de câteva luni
iamsport.ro
”Am fost pur și simplu un idiot!”. Legenda României regretă decizia luată în privința naționalei: ”Eram foarte impulsiv, foarte orgolios, am greșit”
MediaFlux
Răsturnare de situație în PNL! Adrian Veștea vânează șefia partidului și vrea locul lui Ilie Bolojan la Congresul extraordinar (Surse)
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?