Cele zece fonduri de pensii Pilon III, pe minus în 2022. Grad ridicat de risc pentru două dintre acestea

Potrivit calculelor ZF, scăderea medie ponderată pentru Pilonul III a fost în anul 2022 de 5,4%. Două dintre acestea au grad ridicat de risc.
Alina Costache
01 feb. 2023, 12:42
Cele zece fonduri de pensii Pilon III, pe minus în 2022. Grad ridicat de risc pentru două dintre acestea
Fondurile pentru pensii private Pilon III au scăzut în 2022

Toate cele zece fonduri de pensii Pilon III au fost pe minus anul precedent. Dintre acestea, două au un grad ridicat de risc, ceea ce înseamnă că au o expunere mai mare pe segmentul de acțiuni și, de obicei, performează mai bine când bursa merge bine. Celelalte opt sunt încadrate cu grad mediu de risc.

Cele cu grad ridicat de risc, și anume NN Activ și AZT Vivace, au înregistrat scăderi de 6%, respectiv 6,9%. Scăderile pentru fondurile cu grad mediu de risc au înregistrat în 2022 următoarele scăderi:

  • -5,5% pentru NN Optim;
  • -5,5% pentru BCR Plus;
  • -6% pentru AZT Moderato;
  • -4,3% pentru BRD Medio;
  • -3,1% pentru Pensia mea;
  • -3,2% pentru Raiffeisen Acumulare;
  • -5,1% pentru Stabil;
  • -4,3% pentru Aegon Esențial.

Citește și: PENSII 2023. Modificări importante în sistemul de pensii private. Unde ajung, de fapt, banii românilor

În ceea ce privește activele gestionate și numărul de participanți, NN Optim, administrat de NN Pensii, este cel mai mare fond de pensii facultative din România. Are active de aproximativ 1,6 miliarde de lei și 232.000 participanți.

La finalul anului 2022, circa 627.000 de salariați erau înregistrați în evidența fondurilor de pensii facultative Pilon III, cu aproximativ 60.000 mai mult decât în 2021. Activele acestor fonduri au ajuns la 3,6 miliarde de lei.

Cotizanții lunari de pe parcursul anului 2022 au trimis la fondurile de pensii Pilon III în jur de 42 de milioane de lei pentru a le fi administrate economiile de unul sau mai multe din cele 1o fonduri, potrivit datelor ASF.

Citește și: Schimbări importante la pensii private. Sunt vizate contribuţiile a circa 8 milioane de români

Aproximativ 291.000 de salariați din cei 627.000 figurau cu viramente active la un fond Pilon III, cu o medie lunară de circa 169 de lei. Diferența poate fi explicată prin fluctuația locurilor de muncă și prin faptul că prin Pilonul III se poate lua o pauză de la contribuții.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Fosta amantă a lui Sorinel Copil de Aur a trecut la amenințări: “Nu mi-e frică de pușcărie”
Fanatik.ro
Florin Prunea i-a cerut public să părăsească de urgență FCSB: „Du-te, nene, învârtindu-te!”
Capital.ro
Prețuri carburanți vineri, 31 iulie. Cât costă benzina și motorina înainte de weekend. Cele mai mici tarife
Playtech.ro
Ce salariu are un soldat profesionist în 2026. Cât câștigă subofițerii și ofițerii din Armata Română
Adevarul
A murit Ion I. Brătianu, considerat ultimul descendent direct al familiei care a marcat politica României moderne. Avea 87 de ani
wowbiz.ro
Medicii au stabilit cu ce boală se confruntă, de fapt, Miruna! Adolescenta în vârstă de 18 ani se află în stare gravă, după ce a contractat o bacterie pe litoral
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Primarul unei comune din Alba, găsit fără viață în podul casei. Și-ar fi pus capăt zilelor
iamsport.ro
Victor Becali a dat cărțile pe față în legătură cu ”ruptura” dintre el și vărul Gigi: ”Mărginași cărora le place să se trezească vorbind!”
MediaFlux
Iranul, avertisment pentru două țări europene să nu permită armatei SUA să le folosească bazele militare. Vecina României, vizată
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România