Centrala Zaporojie, la un pas de o catastrofă nucleară, după un atac direct cu drone. Șeful AIEA: „Au lovit de cel puțin trei ori”

Șeful Agenției Internaționale pentru Energie Atomică (AIEA) a anunțat că au avut loc trei lovituri asupra centralei nucleare Zaporoji, fără a preciza ce parte implicată în conflict a lansat atacul.
Alina Costache
08 apr. 2024, 22:26
Centrala Zaporojie, la un pas de o catastrofă nucleară, după un atac direct cu drone. Șeful AIEA: „Au lovit de cel puțin trei ori”
Centrala Zaporojie, la un pas de o catastrofă nucleară

Potrivit șefului AIAE, Rafael Gross, a anunțat că duminică am fost aproape de un accident nuclear, după ce mai multe drone au atacat centrala necleară Zaporojie, situație ce a pus siguranța internațională în pericol.

„S-a întâmplat ceva foarte serios ieri la Centrala Nucleară de la Zaporojie. Am avut o serie de atacuri coordonate ce au avut ca ţintă centrala nucleară, realizat prin drone, ce au lovit de cel puţin trei ori sau au lovit cel puţin trei ţinte ale centralei: un reactor, un acoperiş şi alte două locuri.

A fost un incident ce a pus siguranţa internaţională în pericol. A fost un şoc uriaş. Puteau să fie mai multe consecințe”, a declarat Rafael Grossi.

Citește și: Zelenski face un anunţ înfricoşător: „Fără ajutorul SUA, blocat în Congres, Ucraina va pierde războiul”

Centrala nucleară din Zaporojie este ocupată de trupele rusești din primăvara anului 2022 și este supusă periodic bombardamentelor, pentru care Ucraina și Rusia se acuză reciproc.

Rosatom precizează, într-un comunicat, că nicelurile de radiații la centrală sunt normale și că nu există daunse serioase. Comunicatul afirmă că primul atac a lovit în jurul prânzului o zonă din apropierea cantinei, rănind trei membri ai personalului, dintre care unul grav.

După 30 de minute, o dronă a atacat o zonă de încărcare, iar o alta a locit ulterior domul reactorului nr.6 al centralei, potrivit comunicatului.

AIEA, care are experți la fața locului, a declarat că a fost informată de administrația centralei că o dronă a explodat la locul centralei și că informațiile sunt „concordante” cu observațiile AIEA.

Citește și: Soldaţii ucraineni acuză Rusia de atacuri cu gaze chimice „aproape zilnice”

Directorul Rafael Grossi a declarat că ambele părți ar trebui să se abțină de la acțiuni care „pun în pericol securitatea nucleară”.

Rosatom „denunţă categoric atacul fără precedent asupra siturilor centralei nucleare şi infrastructurii sale”, şi face apel la Grossi şi la guvernele UE să reacţioneze imediat la ameninţarea faţă de siguranţa centralei.

Centala Zaporojie, cea mai mare din Europa și aflată aproape de linia frontului, are șase reactoare VVER-1000 V-320 de concepție sovietică, pe bază de uraniu 235 și răpite cu apă.

În prezent, reactoarele nr. 1, 2, 5 şi 6 sunt în oprire la rece, în timp ce reactorul nr. 3 este oprit pentru reparaţii, iar reactorul nr. 4 este în aşa-numita oprire la cald, potrivit administraţiei centralei.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vremea se va schimba radical în România! Europa, lovită de un val neobișnuit de aer rece
Fanatik.ro
Marius Mitran, poveste fabuloasă cu MM Stoica! Ziaristul a făcut autostop pentru a ajunge la meci, apoi a avut parte de o surpriză: „Am albit! Era coadă la ‘ia-mă, nene’”
Capital.ro
Vârstnicii care primesc 2.783 de lei pensie. Câți pensionari are România în total. Date oficiale CNPP
Playtech.ro
Un călător care a vizitat întreaga lume dezvăluie ţările care l-au dezamăgit. Multe sunt vizitate anual şi de români
Adevarul
Avertisment dur al șefului ROMARM. România nu trebuie să rămână doar „atelier de asamblare” a dronelor
wowbiz.ro
Apar detalii neașteptate în crima din Bihor. Avocatul familiei fetei ucise vorbește despre posibila implicare a altor persoane: „Nu o să spun cu nume și prenume”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cum ar fi supraviețuit micuțul Alexandru în pădure timp de două zile! Un fost vânător a venit cu explicații
iamsport.ro
Fostul jucător din Ștefan cel Mare a spus că ”adevărata” Dinamo nu e echipa din SuperLiga: ”Când jucam acolo, nici nu îmi venea să cred”
MediaFlux
LIVE VIDEO A început Finala Eurovision 2026. Alexandra Căpitănescu intră în concurs cu numărul 24.  La ce oră va cânta românca și cum poate vota publicul
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi