Cercetătorii germani au reuşit o MINUNE: au făcut şoareci paralizaţi să meargă din nou

Leziunile la nivelul coloanei vertebrale la oameni, deseori cauzate de accidente în trafic sau sport, cauzează paralizie pentru că nu toate fibrele nervilor care conduc informaţia între muşchi şi creier sunt capabile să se regenereze.
George Russo
22 ian. 2021, 10:47
Cercetătorii germani au reuşit o MINUNE: au făcut şoareci paralizaţi să meargă din nou

Cercetătorii germani au reuşit să facă şoareci paralizaţi după leziuni la nivelul coloanei vertebrale să meargă din nou, restabilind o legătură neuronală considerată până acum ireparabilă la mamifere, informează News.ro.

Oamenii de ştiinţă de la Universitatea Ruhr din Bochum au reuşit să stimuleze celulele nervoase la şoareci paralizaţi pentru a se regenera folosind o proteină concepută.

„Ce e special la studiul nostru e că proteina nu este folosită doar să stimuleze acele celule nervoase care o produc, ci este transportată mai departe (în creier)”, a declarat Dietmar Fischer, şeful echipei, pentru Reuters. „În acest fel, cu o relativ mică intervenţie, stimulăm un mare număr de nervi  pentru a se regenera şi acesta este motivul pentru care şoarecii pot merge din nou”.

Cercetătorii urmează să testeze tratamentul pe animale mai mari

Rozătoarele paralizate care au primit tratamentul, a mai spus el, au început să meargă după două până la trei săptămâni.

Tratamentul implică injectarea purtătorilor de informaţie genetică în creier pentru a produce proteina numită hyper-interleukin-6, potrivit site-ului universităţii.

Echipa de cercetători investighează acum dacă tratamentul poate fi îmbunătăţit.

„Trebuie să vedem dacă metoda noastră funcţionează la mamifere mai mari. Ne gândim la porci, câini sau primate, de exemplu”, a adăugat Fischer. „Apoi, dacă funcţionează acolo, trebuie să ne asigurăm că tratamentul este sigur pentru oameni de asemenea. Dar asta va dura, cu siguranţă, mulţi, mulţi ani”, a conchis el.

Citeşte şi: Cadavrul unei balene de 70 de tone a fost găsit în Italia. Operațiunea de recuperare a durat trei zile

DailyBusiness
Lobga Rangzen, un apărător al drepturilor tibetanilor, a murit după ce și-a dat foc în fața sediului ONU
Spynews
Imaginile momentului! Tatăl lui Mario Berinde, dărâmat de durere la mormântul fiului său! Ce gest a făcut | VIDEO
Fanatik.ro
Primul transfer al Rapidului după succesul categoric cu Dinamo Kiev. „Are foarte multă forță”. Exclusiv
Capital.ro
Premierul Republicii Moldova, Alexandru Munteanu, și-a anunțat demisia. Guvernul de la Chișinău își încheie mandatul
Playtech.ro
Trucul de 50 de lei care poate reduce temperatura din casă chiar și cu 3-4 grade. Este esențial în perioadele de caniculă
Adevarul
Godină, reacție în scandalul azilelor din Bihor: „Oamenii erau îngrijiți bine, dar lucrurile nu funcționau legal”
wowbiz.ro
Codruța Filip și Valentin Sanfira, surprinși din nou împreună. Fanii au crezut că nu văd bine
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cine este tânărul găsit fără suflare în apropierea unui lac din Iași! Avea doar 18 ani și dispăruse în urmă cu cinci zile
iamsport.ro
Decizia luată de Kopic în privința viitorului său, după ce a plecat de la Dinamo
MediaFlux
Percheziții în 5 județe într-un dosar privind suspiciuni de fraudare a examenelor de Bacalaureat. Reacția Ministerului Educației
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?