Cerea şpagă de 2.000 de euro ca să-i treacă la examenul auto. Poliţistul a fost arestat

Un fost angajat al Serviciului Permise şi Înmatriculări Argeş a fost arestat preventiv pentru 29 de zile, fiind acuzat că cerea câte 2.000 de euro pentru promovarea examenului de obţinere a permisului auto, fără ca absolvenţii de şcoli de şoferi să se prezinte la examen, informează Mediafax.
Romania TV
16 dec. 2011, 08:19
Cerea şpagă de 2.000 de euro ca să-i treacă la examenul auto. Poliţistul a fost arestat

Potrivit reprezentanţilor Direcţiei Generale Anticorupţie, Serviciul Judeţean Argeş, şi ai Parchetului de pe lângă Tribunalul Argeş, săptămâna trecută cinci persoane au formulat un denunţ împotriva lui Ovidiu Cătălin Zaiciuc, fost angajat al Serviciului Public Comunitar Regim Permise de Conducere şi Înmatriculări Vehicule Argeş, acuzându-l că a pretins şi primit bani, promiţându-le că va interveni pâ lângă funcţionari ai Serviciului, pentru a le facilita obţinerea permisului.

Ovidiu Cătălin Zaiciuc a fost angajat civil la Serviciul Public Comunitar Regim Permise de Conducere şi Înmatriculări Vehicule Argeş, lucrând, până în luna august a acestui an, ca analist programator, iar reclamaţia se referă la lunile septembrie şi octombrie, perioadă în care fostul salariat a cerut câte 2.000 de euro şi a promis că în schimbul banilor cei cinci vor primi permise de conducere fără a se prezenta la examen.

Potrivit unor surse judiciare, trei dintre cei cinci reclamanţi nu ştiu să scrie şi să citească.

Anchetatorii au stabilit că bărbatul a primit de la patru persoane câte 2.000 de euro, dar nu şi-a ţinut promisiunea de a-i ajuta să promoveze examenul, încadrarea juridică a suspectului fiind de trafic de influenţă, şi nu de luare de mită, iar anchetatorii nu au reuşit să probeze deocamdată dacă Ovidiu Cătălin Zaiciuc a avut legătură şi cu alţi angajaţi ai instituţiei în comiterea infracţiunii.

Fostul angajat de la Permise a fost reţinut iniţial pe bază de ordonanţă, pentru 24 de ore, iar ulterior a fost arestat preventiv pentru 29 de zile.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Alina Pușcău vorbește cu greu despre efectele tratamentului: „Începe să îmi cadă părul” | VIDEO
Fanatik.ro
De ce a mers, de fapt, Gigi Becali pe Muntele Athos. Patronul FCSB, însoțit de călugări la ceas de mare sărbătoare
Capital.ro
Marius Budăi atacă PNL după prăbușirea investițiilor străine: Explicați-ne de ce România a pierdut banii care trebuiau să rămână și să fie reinvestiți aici
Playtech.ro
Ce greșeli îți pot bloca dosarul de pensionare în 2026. Documentele pe care trebuie să le verifici
Adevarul
Cum au rămas doi români fără 36.000 de lire pe Aeroportul Otopeni și s-au ales și cu amendă, la întoarcerea din Anglia
wowbiz.ro
Cine era medicul de la Spitalul Universitar de Urgență București care s-a sinucis! Avea doar 28 de ani
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O tânără de 29 de ani a fost sfâșiată de urs, la doar o zi după ce fusese cerută în căsătorie. Tragedia a avut loc sub privirile logodnicului
iamsport.ro
S-a întâlnit cu Radu Naum la piață și a rămas perplex: ”Mi-a dat o palmă! Mă gândeam: «Cine face asta?»”
MediaFlux
Iranul a luat în calcul să atace mai multe ținte militare americane în Europa, inclusiv în Bulgaria. NATO, pregătită ”să-și apere toți aliații” (FT)
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat