Cererea de abținere a judecătoarei din dosarul lui Vlad Pascu a fost respinsă. Decizia este definitivă

Cererea de abținere a judecătoarei din dosarul lui Vlad Pascu a fost respinsă, iar decizia instanței este definitivă.
Alina Costache
19 apr. 2024, 12:47
Cererea de abținere a judecătoarei din dosarul lui Vlad Pascu a fost respinsă. Decizia este definitivă

Cerea de abținere a judecătoarei lui Vlad Pascu de la Judecătoria Mangalia a fost respinsă, vineri, iar decizia instanței este definitivă.

“Respinge, ca nefondată, cererea de abţinere formulată de către doamna judecător Popoviciu Ioana Ancuţa. Fără cale de atac”, se arată în minuta Judecătoriei Mangalia.

La termenul de joi din acest dosar judecătoarea a formulat o cerere de abţinere. De asemenea,  Ioana Ancuța Popoviciu, judecătoarea lui Vlad Pascu, a acceptat amânarea procesului aşa cum au cerut familiile victimelor. Următorul termen în acest dosar este pe 9 mai.

Citește și: Cătălin Cherecheș rămâne în închisoare pentru a ispăși condamnarea la 5 ani de închisoare pentru luare de mită

Cererea era pe ordinea de zi a ședinței CSM de miercuri, iar judecătoarea a cerut o amânare.

Inițial, Ioana Ancuța Popoviciu, a fost acuzată că a umilit rudele victimelor de la 2 mai. Ea a vrut să renunțe la dosar, după ce la urechile ei a ajuns vestea că este cercetată disciplinar. În plus, aceasta ar fi cerut o majorare de salariu, lucru pe care l-a făcut și în urmă cu doi ani, când a mai fost anchetată, iar ea a susținut că ar fi discriminată.

Citește și: Alexandru Rafila vrea să facă lumină în cazul deceselor de la Spitalul Sf. Pantelimon. „Ancheta amănunţită va fi cea a Colegiului Medicilor”

DailyBusiness
Ministrul Energiei convoacă Comandamentul Energetic Național, pe fondul vremii severe și al avariilor din rețea
Spynews
Ce diferență de vârstă este între Vanessa și Bogdan de la Ploiești. Detaliul pe care mulți l-au ignorat până acum
Fanatik.ro
„E dezamăgitor!”. Nota primită de Cristi Chivu după Inter – Napoli 2-2. Ce i-au reproșat italienii
Capital.ro
Taxă pentru proprietarii de mașini. Se pierde locul de parcare. Primăria a dat termen final de plată până la 31 ianuarie 2026
Playtech.ro
Impozitul auto, recalculat în 2026. Cât plătesc şoferii anul acesta
Adevarul
Motivul crimei tânărului moldovean în Italia, explicat de polițistul suspect: „Videoclip cu tentă sexuală”
wowbiz.ro
Imagini care frâng inima, la peste 7 luni de la moartea Teodorei Marcu. Cum apare fiica ei în primul story postat de Alex după tragedie
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Veronica si Dorobațu sunt câștigătorii „Casa iubirii” sezonul patru. Primele declarații după ce au intrat in posesia marelui premiu
iamsport.ro
Nici Hagi, nici Balaci, nici Dobrin! Legenda Craiovei a spus cine a fost cel mai mare fotbalist român: ”Fiecare are preferințele lui”
MediaFlux
Fonduri europene 2026: Se oferă ajutoare financiare cuprinse între 50.000 și 300.000 pentru români
stirilekanald.ro
Femeie împușcată de 7 ori în fața copilului ei de 1 an! Doi indivizi mascați au intrat în locuință și au atacat-o fără milă! De necrezut ce a urmat
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend