Cererea de înfiinţare a unei subcomisii referitoare la COLECTIV, discutată în Comisia de apărare din Senat

Comisia de apărare din Senat ar putea analiza solicitarea senatorului ALDE Dumitru Dian Popescu de înființare a unei subcomisii parlamentare care să analizeze ipotezele vehiculate în spațiul public referitoare la producerea tragediei din clubul Colectiv.
Iulian Tudor
25 ian. 2016, 16:18
Cererea de înfiinţare a unei subcomisii referitoare la COLECTIV, discutată în Comisia de apărare din Senat

Pe agenda Comisiei de apărare figurează această solicitare adresată de Dumitru Dian Popescu președintelui acestui for, Marius Obreja, în data de 13 ianuarie.

Citeşte şi: Incendiu Colectiv. Senatorii decid săptămâna viitoare dacă înfiinţează o subcomisie în cazul tragediei

Şeful Comisiei de apărare, senatorul Marius Obreja, a declarat, în 18 ianuarie, că cererea senatorului ALDE Dian Popescu de înfiinţare a unei subcomisii care să verifice dacă instituţiile cu atribuţii în domeniu şi-au făcut „datoria” în cazul incendiului Colectiv va fi discutată în perioada 25-30 ianuarie.

„Cererea depusă de domnul senator Dian Popescu este la comisie. În perioada 25-30 ianuarie, Comisia de Apărare are activitate administrativă şi, dacă avem cvorum, vom programa cel puţin o şedinţă de comisie. (…) Cererea va fi tratată cu toată responsabilitatea”, a declarat preşedintele Comisiei de apărare, senatorul PNL Marius Obreja.

Citeşte şi: Traian Băsescu despre incendiul de la Colectiv: Nu cred într-o înscenare

Preşedintele Comisiei de Apărare din Senat a spus că vor fi cerute informaţii suplimentare instituţiilor statutlui cu privire la incendiul din clubul Colectiv, adăugând că „speţa este încărcată de emoţii”.

„Vom cere informaţii suplimentare de la instituţiile statului. Vom fugi cât vom putea de mult de emoţii şi vom rămâne în zona interesului”, a răspuns Marius Obreja, întrebat dacă va cere informaţii suplimentare instituţiilor statului în vederea luării unei decizii în cadrul Comisiei de Apărare.

La rândul său, senatorul PNL Traian Igaş, membru în Comisia de Apărare, a declarat că o subcomisie nu poate să facă mare lucru, apreciind că „tragedia este deja consumată”, scrie Mediafax.

„Cred că o subcomisie mare lucru nu poate să facă astăzi, tragedia este deja consumată. Sunt rezultate vizibile”, a spus Traian Igaş.

În urma tragediei din 30 octombrie 2015 și-au pierdut viața 63 de tineri.

DailyBusiness
Lovitură pentru pensionari! Statul extinde lista cazurilor în care cere returnarea pensiilor
Spynews
Bucurie imensă în familia lui Gabi Bădălău! Sora afaceristului, Sabina, e însărcinată / FOTO
Bzi.ro
Carmen Harra știe cine va fi noul președinte al României! ”Se încheie niște socoteli!”
Fanatik.ro
Orașul subteran în care populația s-a ascuns din cauza temperaturilor ridicate. Casele se află în mine vechi
Capital.ro
S-a stins cea mai mare actriță a României chiar în această dimineață. Vestea morții sale a întristat toată țara: ,,Sunt în stare de șoc!”
Playtech.ro
Alocația pentru susținerea familiei. Cine o poate primi, condiții și valoarea actuală
DailyBusiness
Noi scumpiri pentru români. Facturi mai mari la energie, bilete de tren şi fructe mai scumpe
Adevarul
Măcelul cumplit care a încheiat cel de-al Doilea Război Mondial în Europa. Răzbunarea cruntă care a cutremurat Balcanii
wowbiz.ro
BREAKING! A murit cea mai iubită actriță din „Liceenii”
Spynews
Cu ce se ocupă Radu Mazăre în Madagascar. Fiul lui, Răducu, urmează să îl viziteze
Spynews
Imagini înduioșătoare cu Nasrin Ameri însărcinată. Prezentatoarea este mama unui băiețel de aproape doi ani / FOTO
Evz.ro
Avertisment pentru românii care pleacă în vacanță în Europa. Amenzi de 25.000 de euro
Ego.ro
Ce face Nicușor Dan, în fiecare dimineață, când nu este în campanie electorală
Prosport.ro
Prezentatoarea TV a apărut în costum de baie, iar soțul ei a fost numit pe loc „cel mai norocos bărbat din lume”
kanald.ro
Ei sunt elevii care nu vor avea vacanță de Rusalii 2025
Cancan.ro
Eugen Cristea, PRIMELE declarații după moartea Cristinei Deleanu: 'Sâmbătă noaptea a făcut o criză îngrozitoare și...' 😢
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Călin Georgescu va conduce România?! Vine cutremurul după alegeri: Într-o lună, BNR nu mai...
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Gimnasta, în bikini, după ce s-a retras la 22 de ani
stirilekanald.ro
Alertă de călătorie de nivel maxim pentru Libia. MAE îi îndeamnă pe românii de acolo să părăsească de urgență țara
Pensionarii, obligați să returneze pensia. Ordin de la Ministerul Muncii. Cine sunt cei care trebuie să de banii înapoi
MediaFlux
Sondaj de ultimă oră la prezidențiale! Pe cine vor pune românii ștampila la alegerile din Turul 2
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Surpriza anului 2025. Țara europeană care cucerește turiștii cu prețuri mici și peisaje spectaculoase