Cetăţean român de naţionalitate palestiniană, cercetat de DIICOT pentru propagandă teroristă

Un bărbat în vârstă de 30 de ani, cetăţean român de naţionalitate palestiniană, este cercetat de procurorii DIICOT pentru implicare în promovarea prin propagandă în mediul virtual a unor mesaje radicale specifice organizației teroriste DAESH și instruirea cu privire la folosirea unor dispozitive explozive, cu scopul de a convinge și atrage noi adepți.
Romania TV
29 mart. 2018, 12:48
Cetăţean român de naţionalitate palestiniană, cercetat de DIICOT pentru propagandă teroristă

Cetăţeanul român de naţionalitate palestiniană a intrat în atenția SRI în anul 2015, în urma unei sesizări la 0800.800.100 – Linia telefonică antitero (Telverde antiterorist), informează SRI. 

Potrivit DIICOT, bărbatul „prezenta indicatori specifici unei persoane aflate într-o etapă avansată a procesului de (auto)radicalizare pe linia ideologiei unor organizații teroriste din Orientul Mijlociu”. Oamenii legii susţin că bărbatul de naţionalitatea palestiniană ar fi promovat în mediul virtual, în mod sistematic, idei, concepții și doctrine specifice organizației teroriste DAESH, cu scopul de a convinge și atrage noi adepți.

„Persoana a promovat sistematic în mediul online idei, concepţii şi atitudini specifice unor entităţi teroriste”, mai susţin procurorii. Concret, suspectul ar fi accesat site-uri și forumuri cu caracter jihadist, ar fi postat și distribuit materiale foto-video care fac apologia cauzei jihadiste, inclusiv materiale cu un conținut extrem de violent și ar fi elogiat atentatele comise de organizația teroristă DAESH și discursurile unor imami radicali, care promovează sectarismul religios și încurajează violența împotriva altor confesiuni religioase. 

Procurorii DIICOT- Structura Centrală împreună cu ofiţeri de poliţie judiciară din cadrul Direcţiei de Combatere a Criminalităţii Organizate-Serviciul de Investigare a Infracţiunilor de Terorism au efectuat o percheziţie la domiciliul suspectului situat pe raza judeţului Ilfov, ocazie cu care au fost găsite şi ridicate documente, materiale de propagandă, medii de stocare și sisteme informatice.

În cauză se efectuează cercetări sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de „participarea la instruirea sau pregătirea în vederea folosirii mijloacelor distructive, substanțelor toxice ori periculoase, armelor de foc, dispozitivelor explozive de orice fel, munițiilor, explozivilor, armelor chimice, biologice, radiologice sau nucleare, în scopul comiterii unui act de terorism” şi promovare a unui mesaj prin propagandă săvârșită prin orice mijloace, în public, cu intenția de a instiga (…), indiferent dacă mesajul susține sau nu în mod direct terorismul ori dacă au fost săvârșite sau nu respectivele infracțiuni.

Acţiunea a fost efectuată cu sprijinul Brigăzii Speciale de Intervenţie a Jandarmeriei – VLAD ŢEPEŞ.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Ultimele imagini cu femeia dispărută după o intervenție chirurgicală! Doi bărbați au târât-o pe jos
Fanatik.ro
Marius Baciu, dezvăluiri despre neogicierile cu Gigi Becali: „A fost foarte supărat pe mine!”
Capital.ro
Interdicție după ora 22:00. Măsura care se pregătește în România. Verificarea buletinelor, obligatorie
Playtech.ro
Câți litri de alcool poţi produce în gospodărie fără să încalci legea. Noile limite propuse de Parlament, aşa nu vei plăti accize
Adevarul
TVA de 11% la locuințele noi. Proiectul care schimbă regulile în imobiliare și criteriul eliminatoriu pentru prima casă
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Dovada că Andreea Bălan și Petrișor Ruge nu mai colaborează! Imaginile care nu mint. Cu cine l-a înlocuit artista
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Tir făcut bucăți pe un drum din Republica Moldova. Doi români și-au pierdut viața în urma accidentului violent
iamsport.ro
Ilie Dumitrescu, atacat de un fost colaborator: ”Nu trebuia să aleagă FRF. A făcut un gest mârșav și laș”
MediaFlux
Maia Sandu se implică în scandalul de la Eurovision. Mesaj pentru Alexandra Căpitănescu
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi