Cezar Preda: Antonescu şi Ponta să decidă dacă Pivniceru are profilul moral necesar unui ministru

Prim-vicepreşedintele PDL Cezar Preda a declarat, vineri, că, în urma fotografiilor apărute în presă privind-o pe Mona Pivniceru, este responsabilitatea premierului şi a preşedintelui interimar să decidă dacă aceasta are "profilul moral" pentru a ocupa funcţia de ministru al Justiţiei.
Romania TV
17 aug. 2012, 12:24
Cezar Preda: Antonescu şi Ponta să decidă dacă Pivniceru are profilul moral necesar unui ministru

Cezar Preda a arătat că PDL şi-a spus punctul de vedere răspicat în privinţa oricărei nominalizări, dar că astăzi consideră că este „problema celor care au nominalizat-o pe Mona Pivniceru şi responsabilitatea premierului şi a preşedintelui interimar să analizeze şi să decidă dacă aceasta are sau nu profilul moral de a ocupa această funcţie”.

„Nu am avut nicio legătură cu aceste lupte intestine în interiorul USL, habar nu avem ca partid, şi nu ne-am propus niciodată să intoxicăm opinia publică cu anumite fotografii, colaje sau alte date despre un om care aspiră la o funcţie”, a mai spus prim-vicepreşedintele PDL.

El a menţionat că PDL nu doreşte să fie introdus în această „ecuaţie a demonizării Monei Pivniceru”.

„Doamna Pivniceru, propusă ca ministru al Justiţiei, trebuie să se gândească şi singură şi trebuie să se gândească şi cei care au nominalizat-o dacă o asemenea numire face bine României şi românilor. Vom vedea ce decizie vor lua cei care şi-au asumat această responsabilitate”, a mai declarat Cezar Preda.

Premierul Victor Ponta a declarat, joi, la Slatina, răspunzând unei întrebări, că Mona Pivniceru i-a spus că nu renunţă la postul de ministru al Justiţiei şi nu îşi retrage demisia din CSM, el precizând că, în aceste condiţii, nu îşi retrage propunerea privind numirea acesteia la MJ.

Întrebat dacă a discutat cu Mona Pivniceru, premierul a răspuns: „Da, am discutat şi mi-a spus că nu renunţă la postul de ministru (n.r. – al Justiţiei), şi nici nu îşi retrage demisia din Consiliul Superior al Magistraturii, astfel încât nici eu nu-mi retrag propunerea de ministru”.

România TV a publicat, joi, mai multe imagini cu judecătoarea Mona Pivniceru care intră în maşina lui Andrei Năstase, fiul cel mare al lui Adrian Năstase, fostul premier fiind încarcerat la Penitenciarul Jilava, după ce a fost condamnat la doi ani de închisoare cu executare în dosarul Trofeul Calităţii.

DailyBusiness
Incendiu la un depozit de muniție în Dâmbovița. 25 de persoane evacuate
Spynews
Dovada de necontestat că Bogdan de la Ploiești și Cristina Pucean sunt împreună în Dubai! Au fost filmați unul lângă altul
Fanatik.ro
O fostă jucătoare de la Arsenal și Manchester City, scandal după o ședință foto cu o sportivă olimpică. A confirmat că sunt un cuplu
Capital.ro
Cine l-a creat pe Călin Georgescu? A beneficiat de sprijin intern: Nu a fost construit de ruși!
Playtech.ro
Ce trebuie să faci după ora 18:00 pentru a menține căldura în casă toată seara. Așa reduci factura la încălzire
Adevarul
De ce a murit familia aflată în vacanță în Istanbul, potrivit raportului medico-legal. Ipoteza inițială a fost exclusă
wowbiz.ro
Andreea Bălan a dat vestea bombă! Este știrea momentului în showbiz. Ea și Victor Cornea sunt în culmea fericirii
Economica.net
Cât va creşte euro, ce se va întâmpla cu preţurile, în decembrie şi în 2026
kanald.ro
Ciclonul Adel aduce vreme severă în București până duminică. Meteorologii anunță ploi abundente și rafale de vânt
iamsport.ro
Vali Crețu și-a DISTRUS un coechipier după eșecul suferit de FCSB: 'Ăla doarme acolo, ce să facem?!'
MediaFlux
Anunț pentru toți românii care așteaptă salariile pe final de an. Ministerul Finanțelor confimă ce se întâmplă cu plățile
stirilekanald.ro
Anunțul momentului pentru români!
substantial.ro
De ce orașe ca Sibiul devin tot mai cool: O analiză a trendurilor urbane și a stilurilor de viață moderne