Cadou de trei puncte pentru Paszkany: CFR a câştigat derby-ul Clujului

CFR Cluj s-a impus la pas în faţa rivalei locale Universitatea.

19 nov. 2011, 21:24

Jucătorii de la CFR Cluj i-au făcut un cadou preţios patronului Arpad Paszkany la împlinirea a 40 de ani, impunându-se cu 3-1 în faţa marii rivale Universitatea Cluj, în derby-ul etapei a 14-a din Liga I.

După 33 de minute, CFR conducea deja cu 2-0, prin golurile marcate de Cadu (16) şi Weldon (33), pentru ca în prelungirile primei reprize Tony (45+1) să reducă din diferenţă. Avantajul de două goluri a fost refăcut de Pantelis Kapetanos (66), care a marcat la un minut după ce intrase pe teren.

Un singur incident minor a avut loc pe finalul partidei. În minutul 82, Cadu şi Claudiu Niculescu au avut o altercaţie, după un fault comis de atacantul Universităţii, dar arbitrul Cristi Balaj i-a chemat pe amândoi la ordine şi le-a acordat cartonaşe galbene.

În tribune au fost 6.500 de spectatori, între care 2.500 de suporteri ai Universităţii Cluj.

Disputarea derby-ului Clujului a fost sub semnul întrebării din cauza ceţii dense care a plutit toată ziua deasupra oraşului.