CFR Cluj este noua campioană! CFR câştigă al treilea titlu după ce a bătut U Cluj cu scorul 3-2

Formaţia CFR Cluj a câştigat, pentru a a treia oară în istoria sa, titlul de campioană a României, în urma victoriei de vineri, scor 3-2, în deplasare, cu Universitatea Cluj, în meci rejucat din etapa a XXXI-a a Ligii I.

18 mai 2012, 19:11

Cristescu a deschis scorul vineri seară, în minutul 29, cu o lovitură de cap. În minutul 47, Cristescu marchează încă o dată. Mureşan înscrie pentru CFR, în minutul 50, iar Sougou egalează scorul în minutul 66. În minutul 89, Cadu aduce CFR-ul în avantaj.

Cu o etapă înaintea încheierii campionatului, CFR Cluj a acumulat 70 de puncte. A doua clasată în Liga I, FC Vaslui, în prezent cu 67 de puncte, poate acumula tot 70 de puncte, dar clujenii au avantaj la rezultatele directe (2-0 şi 1-1).

CFR Cluj obţine astfel al treilea titlu de campioană a României din istorie, după cele cucerite la sfârşitul sezoanelor 2007/2008 şi 2009/2010, sub conducerea tehnică a lui Ioan Andone, respectiv Andrea Mandorlini.

În palmaresul clujenilor mai figurează trei Cupe ale României, în 2008, 2009 şi 2010 şi Supercupa României în 2009 şi 2010.

CFR Cluj a început campionatul avându-l ca antrenor pe portughezul Jorge Costa, dar acesta a fost înlocuit, la începutul lunii aprilie, cu Ioan Andone.

Echipele de start la meciul Universitatea Cluj – CFR Cluj, partidă contând pentru etapa a XXXI-a a Ligii I, şi care se rejoacă din minutul 1, după ce a fost întreruptă la 8 mai:

Universitatea Cluj: Bornescu – Popa, Galamaz, Szukala, Mendy – Cristescu, Hoban, Marinescu – Grozav, Cristea, Tony. Antrenor: Claudiu Niculescu

CFR Cluj: Beto – Lionn, Cadu, Maftei, Camora – Hora, Peralta, Sare, Vranjes – Sougou, Ronny. Antrenor: Ioan Andone

Meciul va fi arbitrat de croatul Ante Vucemilovici, ajutat de conaţionalii săi Dalibor Conjar şi Goran Pataki.

Comisia de Disciplină a decis, vineri, 11 mai, ca meciul Universitatea Cluj – CFR Cluj, întrerupt, în minutul 27, în urma unei încăierări între jucătorii celor două echipe, să se rejoace începând din minutul 1, astfel că LPF a programat întâlnirea pentru vineri, la ora 21.30.