CGMB a adoptat proiectul de hotărâre care prevede înfiinţarea Reţelei metropolitane de creşe şi grădiniţe

Consiliul General al Municipiului Bucureşti a adoptat, miercuri, cu 46 de voturi pentru şi 3 abţineri, proiectul de hotărâre care prevede înfiinţarea Reţelei metropolitane de creşe şi grădiniţe.
Romania TV
26 sept. 2018, 08:32
CGMB a adoptat proiectul de hotărâre care prevede înfiinţarea Reţelei metropolitane de creşe şi grădiniţe

Din această reţea urmează să facă parte şase creşe cu program prelungit („Băneasa” – sector 1, „Ştefan cel Mare” – sector 2, „Pallady” – sector 3, „Metalurgiei” – sector 4, „13 Septembrie” – sector 5, „Militari” – sector 6) şi şase grădiniţe („Băneasa” – sector 1, „Colentina” – sector 2, „Pallady” – sector 3, „Metalurgiei” – sector 4, „Rahova” – sector 5 şi „Brâncuşi” – sector 6).

Conform proiectului de hotărâre, Direcţia Cultură, Învăţământ, Turism va face demersurile necesare în vederea identificării imobilelor în care Reţeaua metropolitană de creşe şi grădiniţe îşi va desfăşura activitatea.

Ciprian Ciucu (consilier municipal PNL) a precizat, în cadrul dezbaterilor, că proiectul de hotărâre este „prost fundamentat” şi nu are prevederi bugetare.

„Îmi e teamă că se va întâmpla ca şi cu alte proiecte care au fost votate de-a lungul celor doi ani şi care nu au produs efecte”, a declarat el.

Primarul general Gabriela Firea a replicat că acest proiect nu a fost prevăzut în bugetul votat la începutul anului, motiv pentru care este necesar în primul rând acordul de principiu al CGMB pentru demararea lui. Ea a spus că, ulterior, se vor desfăşura procedurile de indentificare a terenurilor pe care se vor construi creşele şi grădiniţele sau imobilele ce vor putea găzdui aceste instituţii.

În raportul de specialitate se arată că în Bucureşti numărul creşelor de stat aflate în subordinea consiliilor locale nu acoperă nevoile existente.

„Numărul de locuri din creşele de stat, unde sunt supravegheaţi şi îngrijiţi copii cu vârste de sub trei ani, nu satisface, având în vedere că în Capitală sunt peste 48.000 de copii cu vârsta până în trei ani”, se menţionează în document.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Cine sunt Remi și Bianca, cel de-al doilea cuplu care își testează relația la Insula Iubirii, sezonul X! Au o diferență de vârstă de peste 10 ani
Fanatik.ro
Marcel Pușcaș îi ia apărarea lui Radu Drăgușin după 0-4 la debut: „Malen și Dybala nu sunt Bîrligea și Boutoutaou!”
Capital.ro
Regina muzicii country s-a stins din viață la 80 de ani. A lăsat în urmă o carieră de aproape șase decenii și peste 100 de milioane de discuri vândute
Playtech.ro
Analizele medicale gratuite s-ar putea face fără goana de la începutul lunii. Ce vrea să schimbe CNAS
Adevarul
Jaf ca în filme la Londra: Trei români au săpat un tunel spre un magazin de bijuterii
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Cine suportă costurile tratamentului Alinei Pușcău din America. Dan Alexa, dezvăluiri despre starea modelului: „Costă undeva la jumătate de milion. Situația e gravă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Klaus-Michael Kühne, miliardarul german cu o avere de 44 de miliarde de dolari, a încetat din viață la 89 de ani
iamsport.ro
”Noua Nadia”, dezvăluiri despre momentul care i-a schimbat cariera: ”A fost mai dificil emoțional”
MediaFlux
Cât timp trebuie păstrate de fapt taloanele de pensie! Mulți seniori nu știu asta
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat