Charlie Hebdo, o nouă caricatură controversată

Charlie Hebdo, publicaţia de satiră lovită de atentatele teroriste de acum un an din Franţa, a fost intens criticată din cauza unui desen ce-l înfăţişează pe Aylan Kurdi, băiatul de trei ani din Siria înecat anul trecut, ca fiind un bărbat ce hărţiueşte sexual o femeie, informează The Telegraph.
Romania TV
14 ian. 2016, 14:03
Charlie Hebdo, o nouă caricatură controversată

„Desenul publicat de Charlie Hebdo vine ca răspuns la atacurile refugiaţilor din Germania, în noaptea de Anul Nou, atunci când sute de femei au fost atacate de grupuri de oameni descrişi ca fiind „arabi sau nord-africani”. Ministrul de Interne german a declarat atunci că din informaţiile obţinute, aproape toţi bărbaţii implicaţi în atacurile din Cologne erau migranţi.

Caricatura apărută în paginile publicaţiei franceze este însoţită de textul: „Ce ar fi devenit Aylan dacă ar fi crescut? Un agresor sexual în Germania”. Desenul a fost aspru criticat pe reţele de socializare şi în mass-media internaţională.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Cine este mama copilului dispărut din Sibiu. Ce spun oamenii
Fanatik.ro
Sorana Cîrstea a intrat în istorie după calificarea în semifinale la Roma. Românca, peste Serena Williams
Capital.ro
Reguli la bloc în România. Se poate ajunge până la dosar penal. Vor fi sesizate Primăria, Poliția și ITM-ul
Playtech.ro
„Nora şi ginerele îşi moştenesc socrii?”. Explicaţia oficială a unui avocat
Adevarul
Trenul „Leon” fabricat la Electroputere Pașcani va transporta astronauți și experți aerospațiali, la 45 de ani de la zborul lui Dumitru Prunariu
wowbiz.ro
Acuzații explozive în cazul crimei din Bihor! Mesaj dur al mamei elevei ucise în Bihor: „Nu voi lăsa adevărul să rămână ascuns”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
VIDEO Momentul în care o mamă și copilul ei sunt loviți pe trecere de o mașină condusă de un șofer de 79 de ani, în Eforie Sud
iamsport.ro
Verdict acid în direct: ”Va fi un blat la baraj între FCSB și Botoșani! SuperLiga e cel mai stânjenitor campionat din lume”
MediaFlux
Putin pregătește cea mai puternică rachetă balistică din lume. Sarmat sau ”Satana 2” va fi trimisă într-o zonă critică
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi