China, bănuită că a infiltrat un deputat-spion la alegerile federale

Australia consideră ”îngrijorătoare” nişte acuzaţii cu privire la care anchetează agenţia australiană de contraspionaj, referitoare la o presupusă operaţiune chineză vizând alegerea unui om de afaceri în Parlamentul federal cu scopul de a ajunge un agent infiltrat în calitate de deputat, relatează AFP.
Iulian Tudor
26 nov. 2019, 10:01
China, bănuită că a infiltrat un deputat-spion la alegerile federale

Premierul conservator Scott Morrison a catalogat drept ”profund îngrijorătoare şi tulburătoare” aceste acuzaţii care-l vizează pe Bo Zhao, un membru al Partidului său Liberal, care a fost găsit mort, în martie, în camera de motel în care era cazat. ”Australia nu este naivă în privinţa ameninţărilor cu care se confruntă”, a declarat pentru presă Scott Morrison.

Postul de televiziune Nine a dezvăluit duminică, în emisiunea ”60 Minutes” că agenţi chinezi i-au oferit un milion de dolari australieni (616.000 de eruo) omului de afaceri Bo «Nick» Zhao, cu dublă cetăţenie chineză şi australiană, pentru a candida în alegerile federale la Melbourne. Acest concesionar de automobile, în vârstă de 32 de ani, specializat în maşini de lux, a declarat agenţiei australiene de contraspionaj – Australian Security Intelligence Organisation (ASIO) -, înainte să moară, că a fost abordat pentru a spiona.

Preşedintele ASIO, Mike Burgess a anunţat duminică seara, într-un comunicat neobişnuit, că agenţia este ”la curent cu cazul” şi ”anchetează în mod activ”. El nu a dorit să comenteze cu privire la moartea lui Bo Zhao, evocând ancheta. Poliţia nu a fost în măsură să determine circumstanţele morţii lui Bo Zhao.

Preşedintele Comisiei parlamentare însărcinată cu Informaţiile Andrew Hastie a catalogat acest nou episod de presupus spionaj drept ”suprarealist” şi demn de ”un roman de spionaj”.

”Nu este vorba doar despre bani, favoruri, ci şi despre o tentativă susţinută de către un stat în vederea infiltrării Parlamentului nostru prin folosirea unui cetăţean australian ca agent de influenţă străină în sistemul noatru democratic”, a declarat el în emisiunea ”60 Minutes”.

Aceste dezvăluiri intervin la câteva zile după ce un fost presupus spion chinez a făcut declaraţii presei despre presupuse metode de infiltrare ale Chinei în Hong Kong, Taiwan sau Australia. Luni, poliţia chineză a anunţat că acesta este, de fapt, un fraudator fugar.

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
A fost găsit cuplul din București, dat dispărut pe Transalpină. În ce stare sunt Mihaela și Horațiu
Fanatik.ro
Scene incredibile la TV: Gabi Tamaș a reconstituit momentul în care a spart termopanul și a intrat într-un bloc din București: ”S-a băut în cantități industriale”
Capital.ro
RAR 2026. Obligație pentru șoferii care fac aceste modificări la mașină. Ce acte trebuie actualizate
Playtech.ro
Cât costă o zi la NIBIRU Costinești. Cât plătesc turiștii pentru festivalurile anunțate de Selly și ce surprize îi așteaptă
Adevarul
Asul din mâneca dascălilor după ce CCR a respins creșterea cuantumului plății cu ora: „Corectarea măsurilor de austeritate nu mai poate fi amânată”
wowbiz.ro
Dragostea plutește la propriu pe litoral! Doi îndrăgostiți au transformat marea într-o scenă de film romantic. Turiștii prezenți s-au uitat de două ori
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Lucia și Constantin sunt cei doi soți care și-au pierdut viața în urma accidentului din Grecia, alături de bebelușul lor. Fiica de 8 ani este în stare critică
iamsport.ro
S-a dezlănțuit la adresa finalistei CM 2026: ”A trișat întotdeauna, o scursură de națională, cea mai oribilă din lume!”
MediaFlux
Sumă imensă pentru uciderea lui Donald Trump. A fost publicat și locul unde ar putea fi omorât
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România