China i-a oferit un vaccin experimental lui Kim Jong Un. S-a injectat dictatorul împotriva Covid?

China a pus la dispoziţia liderului nord-coreean Kim Jong Un şi a familiei acestuia un vaccin experimental anti-coronavirus, a afirmat marţi un analist american, care citează două surse neidentificate din serviciile de informaţii nipone.
Daniel Spătaru
01 dec. 2020, 10:42
China i-a oferit un vaccin experimental lui Kim Jong Un. S-a injectat dictatorul împotriva Covid?

Potrivit lui Harry Kazianis, expert în Coreea de Nord la institutul de analize Center for the National Interest din Washington, Kim, familia sa şi mai mulţi înalţi responsabili ai regimului de la Phenian au fost vaccinaţi. Nu este clar ce companie anume a livrat acest vaccin experimental şi dacă s-a dovedit că acesta este sigur, a menţionat expertul, citat de Reuters.

Unii experţi se îndoiesc însă că liderul nord-coreean ar folosi un vaccin experimental.

Choi Jung-hun, expert în boli infecţioase fugit din Coreea de Nord în Coreea de Sud în 2012, a apreciat că, „fie şi dacă ar exista un vaccin chinezesc deja aprobat, niciun medicament nu este perfect şi (Kim) nu şi-ar asuma riscul, când are atâtea adăposturi unde se poate izola aproape complet”.

Citeşte şi Pedeapsa cu moartea pentru nerespectarea restricțiilor anti-Covid. Preşedintele a ordonat inclusiv uciderea unui vameş

Mark Barry, analist pentru Asia de est şi editor la International Journal on World Peace, a estimat la rândul său că liderul nord-coreean ar prefera vaccinuri europene avizate celui furnizat de Beijing. „Riscul este prea mare. Dar e mulţumit să primească echipamente de protecţie personală chinezeşti„, a menţionat Barry.

Harry Kazianis a scris într-un articol în publicaţia online 19FortyFive, citându-l pe cercetătorul american Peter Hotez, că cel puţin trei companii din China lucrează la un vaccin anticoronavirus, între care Sinovac Biotech Ltd, CanSinoBio şi Sinopharm Group.

Sinopharm susţine că vaccinul pe care îl produce a fost folosit deja de 1 milion de persoane în China, deşi nu se ştie ca vreuna dintre companii să fi lansat public faza a treia a testelor clinice pentru tratamentele lor anti-COVID-19.

DailyBusiness
Republica Moldova avansează spre aderarea la UE. Au fost deschise noi capitole de negociere
Spynews
Ce a pățit Gabriela Cristea în urma tratamentului pentru slăbit pe care l-a urmat. Prezentatoarea TV a pus punctul pe „i”
Fanatik.ro
S-a retras de la naționala Braziliei, dar a făcut o investiție spectaculoasă. Pe ce a dat Neymar 26 de milioane de euro
Capital.ro
Cod rutier 2026. Documente obligatorii pentru șoferi. Amendă de până la 1.730 de lei dacă le uiți acasă. Poza nu este suficientă
Playtech.ro
Harta salariilor din România. Unde se câștigă cel mai bine în țară. Domeniile cu salarii de peste 13.000 de lei și cele cu cele mai mici venituri
Adevarul
Tot mai mulți români cer băncilor înapoi comisioanele și dobânzile. Cum îți poți recupera banii fără proces
wowbiz.ro
Cum arată fiul Mădălinei Manole la 17 ani! Fratele regretatei artiste a publicat o fotografie în premieră cu Petru Mircea Jr.
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Prima reacție a lui Nicușor Dan, după ce un român a sfârșit în clădirea cuprinsă de foc, din centrul Bruxellesului
iamsport.ro
”Să nu te vadă Gică Hagi, că-l dă afară!”. Bătaie antologică la echipa națională: ”Mi-a dat un pumn tare, m-a leșinat!”
MediaFlux
Un nou venit la pensie pentru români, cum funcționează. Legea a fost deja adoptată
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Masaj de cuplu la Soul Masaj București: de ce aleg cuplurile experiențe la salon în locul unei seri acasă?