Chinezii au cumpărat 46% din produsele de lux din întreaga lume în 2015

Chinezii au cumpărat anul trecut 46 % din produsele de lux din întreaga lume, iar 78 % dintre achiziții au fost făcute în afara acestei țări asiatice, relatează EFE, citând o știre publicată marți de ziarul chinez "Global Times" referitor la un raport al firmei de consultanță "Fortune Character".
Iulian Tudor
16 feb. 2016, 06:18
Chinezii au cumpărat 46% din produsele de lux din întreaga lume în 2015

Cercetarea a fost efectuată pe baza datelor comunicate de 20.000 de mărci de lux și relevă că, în 2015, chinezii au cheltuit 116,800 miliarde de dolari pe produse ale acestor companii, cu 9,25 % mai mult față de anul 2014.

Numai 22% dintre aceste achiziții au fost realizate în China, marea majoritate, însumând 91 de miliarde de dolari, fiind făcute în exterior. Fenomenul se explică, în bună parte, prin diferențele de preț, unele băuturi alcoolice sau ceasuri găsindu-se în afara granițelor Chinei la prețuri chiar și cu 80 % mai mici.

Este posibil ca o influență să fi avut și campania anticorupție lansată de președintele chinez, Xi Jinping, prin care s-a cerut înalților funcționari să nu se mai afișeze cu haine sau accesorii de lux, consumând băuturi sau alimente foarte scumpe.

Experții de la ”Fortune Character” au constat că tendința chinezilor de a cumpăra produse de lux a crescut în 2015 cu 12,35 % în străinătate și numai cu 3,2 % în interiorul țării prin comparație cu 2014.

Aceste informații sunt total diferite de cele de la alte firme de consultanță, reamintește EFE. Astfel, ”Bain&Company” a difuzat recent un raport care susține că piața produselor de lux din China a scăzut cu 2 % în 2015 față de anul precedent, continuând o tendință descendentă începută în 2013. Motivele acestor schimbări ar fi încetinirea economiei Chinei, campania anticorupție și preferința tot mai marcată pentru achizițiile de acest gen făcute în străinătate.

Citeşte şi Ce fac bogaţii lumii cu miliardele pe care le deţin: De la „palate zburătoare” la mega-iahturi VIDEO

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Andrei Rotaru de la Insula Iubirii a lansat un nou atac la adresa Cristinei Petre! Ce a transmis de această dată
Fanatik.ro
Cum pot fi prevenite cazurile de insolvență din fotbal! Unde au greșit CFR Cluj și Petrolul, aflate în situații critice
Capital.ro
Bani de la stat pentru blocuri. Noul program intră în vigoare azi, 19 august. Ce pot solicita proprietarii
Playtech.ro
Cât câștigă un electrician în Norvegia. Salariul pe oră și cât primește în plus pentru orele suplimentare
Adevarul
„Mama mea este postac AUR”. Povestea unui tânăr care și-a descoperit mama într-un grup de partid
wowbiz.ro
Nepotul lui Mircea Rednic a murit cu câteva ore înainte de nuntă! Marius Totolici s-a stins în somn la doar 37 de ani. Ce a arătat autopsia?
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
11 victime pe un drum din Timiș, după un eveniment rutier cu două autoturisme și un microbuz. Un bărbat și-a pierdut viața
iamsport.ro
Mutu l-a atacat în direct pe Naum: ”Începi emisiunile cu «Bună seara, domnule Becali!». Îl suni mereu ca să crească ratingul”. Ce replică i-a dat jurnalistul
MediaFlux
Trump anunță un nou teritoriu american! Decizia președintelui SUA
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat