Chinezii au testat cea mai lungă linie feroviară de mare viteză din lume

Cea mai mare linie feroviară de mare viteză din lume, cu o lungime de 2.298 kilometri, a fost testată în weekend în China, iar prima călătorie cu pasageri ar trebui să aibă loc în următoarele două zile, potrivit agenţiei Xinhua.
Romania TV
24 dec. 2012, 10:11
Chinezii au testat cea mai lungă linie feroviară de mare viteză din lume

Trenurile de mare viteză vor lega Beijingul de oraşul Guangzhou, situat în sudul Chinei, cu o viteză medie de 300 kilometri pe oră, potrivit Xinhua, informează Bloomberg.

Durata călătoriei va fi de trei ori mai scurtă, de la 24 de ore la 8 ore.

China accelerează din nou investiţiile în sectorul feroviar după implementarea unei serii de măsuri suplimentare de siguranţă în urma accidentului din iulie 2011 din Wenzhou, când două trenuri de mare viteză s-au ciocnit pe un viaduct, provocând moartea a 40 de persoane.

Investiţiile în căi ferate au crescut cu 250% în primele zece luni ale acestui an, odată cu stimulentele fiscale introduse de guvern pentru a întări creşterea economică.

Linia de mare viteză testată în acest weekend va fi prelungită până la Hong Kong şi poate fi considerată un competitor serios pentru operatorii de zboruri regionale China Souther Airlines şi Air China. Un bilet la clasa economy pentru un zbor între oraşele conectate de noua linie feroviară costă 1.620 yuani, echivalentul a 260 de dolari, în timp ce un tichet pe noile trenuri rapide va costa 865 yuani (138 dolari) la clasa a doua, respectiv 1.388 yuani (222 dolari).

 

Între Beijing şi Guangzhou, trenurile de mare viteză vor trece prin alte oraşe importante, inclusiv Zhengzhou, Wuhan şi Changsha.

Ministerul Căilor Ferate din China nu a publicat informaţii privind valoarea investiţiei pentru noua linie, însă există date parţiale. Secţiunea Wuhan-Guangzhou, care are o lungime de 1.069 kilometri şi a intrat în exploatare cu un an în urmă, a costat 116,6 miliarde yuani, echivalentul a 18,7 miliarde de dolari.

O altă linie feroviară de mare viteză de mare importanţă în China, conexiunea de 1.318 kilometri dintre Beijing şi Shanghai, funcţionează din iunie 2011 şi a costat 220,9 miliarde yuani, adică 35,4 miliarde dolari.

Cheltuielile publice alocate de guvernul chinez infrastructurii feroviare au crescut la 516 miliarde yuani (82,7 miliarde dolari) în 2012, faţă de un buget de 406 miliarde yuani prevăzut la începutul anului.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Florinel de la Chefi la cuțite, scandal în avion cu o stewardesă! A primit interdicție
Fanatik.ro
Arbitrajul din România, din nou în finalele din cupele europene! UEFA a anunţat brigăzile
Capital.ro
„Perfect 10”: Nadia Comăneci și brandul francez Moreau Sport lansează prima linie de echipament sportiv sub semnătura campioanei
Playtech.ro
Diploma și notele mari nu mai garantează un loc de muncă. Ce caută acum angajatorii la tineri
Adevarul
Soldați ruși schilodiți în războiul din Ucraina au fost puși să defileze la o paradă de Ziua Victoriei
wowbiz.ro
Acuzații explozive în cazul crimei din Bihor! Mesaj dur al mamei elevei ucise în Bihor: „Nu voi lăsa adevărul să rămână ascuns”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Alertă pentru milioane de români care merg în Grecia! O dronă încărcată cu explozibili a fost găsită pe o insulă populară
iamsport.ro
Gică Hagi, transfer interzis la o superputere a Europei: ”S-a supărat pe Valentin Ceaușescu”
MediaFlux
Surpriză complet neașteptată. București, în top 15 cele mai bogate regiuni din UE.
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi