Christel Ţopescu, propusă de Klaus Iohannis pentru CA al TVR, a fost informatoare a Securităţii

Christel Ţopescu, propunerea preşedintelui Klaus Iohannis pentru Consiliul de Administraţie al TVR, a fost informatoare a Securităţii în perioada studenţiei şi după, însă nu a făcut poliţie politică, potrivit certificatului emis de CNSAS.
Bogdan Păcurar
21 mart. 2016, 11:02
Christel Ţopescu, propusă de Klaus Iohannis pentru CA al TVR, a fost informatoare a Securităţii

Christel Ţopescu a avut dosar de reţea, potrivit unei note CNSAS întocmită în 2010, adică a avut angajament semnat şi a dat informări la Securitate.

Christel Ţopescu a semnat un angajament cu Securitatea în 1987, când era studentă la Filologie în Iaşi, pentru „supravegherea informativă a colegilor de facultate şi pentru cunoaşterea activităţii lectorului veste-german LR”.

Christel Ţopescu şi-a continuat colaborarea şi după terminarea facultăţii, când a fost repartizată la Satu Mare, unde a semnat un nou angajament cu Securitatea şi a primit nume conspirativ „Laura”.

CNSAS a găsit două note semnate de Christel Ţopescu despre foşti colegi, în care arăta că au reuşit sau intenţionau să plece în Republica Federală Germania. 

CNSAS a considerat însă că aceste informări nu au avur caracter de poliţie politică, aşa că a eliberat o adeverinţă prin care a decis că „nu i se poate atribui calitatea de lucrător/colaborator al Securităţii” lui Christel Ţopescu (vezi documente ataşate).

Christel Ţopescu a fost propusă de preşedintele Klaus Iohannis pentru poziţia de membru în Consiliul de Administraţie al TVR, iar Ana Maria Sandu pentru poziţia de memrbu supleant.

Christel Țopescu este realizatoare tv și șefa Secției germane a TVR. Ea s-a născut la Sibiu și este soția comentatorului sportiv Cristian Țopescu.

Citeşte şi: Propunerile lui Iohannis pentru CA al SRTv: Christel Ţopescu şi Ana Maria Sandu. George Orbean, propus de Guvern

DailyBusiness
FMI și Banca Mondială revizuiesc drastic prognozele pentru România. Creștere economică aproape înjumătățită în 2026
Spynews
Meko, acuzat că a furat mașina pe care i-o vânduse unui băiat! Declarații halucinante
Fanatik.ro
Replica genială a lui Cristi Chivu pentru prezentatoarea TV care s-ar iubi cu șeful Interului: ”Dacă spun, mă dau afară!”
Capital.ro
Reguli pentru proprietarii de apartamente. Se obține acordul scris al vecinilor și coproprietarilor. Situațiile în care actele pot fi anulate
Playtech.ro
Românii au luat cu asalt piaţa joburilor. Aplică în masă, dar sunt mai puţine locuri de muncă. Ce domenii mai angajează
Adevarul
Aventurile unui pompier cu doua prostituate. Lipsa erecției l-a adus în fața instanței, acuzat și de tâlhărie
wowbiz.ro
Ultimul mesaj transmis de designerul Eugen Olteanu. Ce se ascunde în spatele morții fulgerătoare la doar 42 de ani: „Ai zis că o să învingi și asta”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Incident grav la metroul din București! O bucată de tavan a căzut în tunel, între stațiile 1 Mai și Jiului
iamsport.ro
Gică Hagi, desființat de fostul conducător din fotbalul românesc: ”El crede că suntem imbecili. Chiar avem față de papagali?”
MediaFlux
Cele mai frumoase urări, mesaje și felicitări de Sf. Gheorghe 2026. Cui îi spunem la mulți ani în 23 aprilie
stirilekanald.ro
Doliu în rândul medicilor. Doctorița care a salvat mii de copii a murit
NEWS ALERT Un camion a fost cuprins de foc pe autostrada A1, în Hunedoara