Ciclonul Tino care a lovit Fiji s-a soldat cu moartea a două persoane şi evacuarea a 2.600

Ciclonul Tino, care s-a abătut vineri asupra arhipelagului Fiji, s-a soldat cu dispariţia a două persoane şi evacuarea de urgenţă a altor 2.600 de persoane, înainte de a se îndrepta sâmbătă către insulele Tonga, au declarat surse oficiale.
Iulian Tudor
18 ian. 2020, 08:06
Ciclonul Tino care a lovit Fiji s-a soldat cu moartea a două persoane şi evacuarea a 2.600

Poliţia continuă cercetările pentru găsirea a două persoane, un tată şi fiica lui, date dispărute după ce au încercat să traverseze joi seara un râu afectat de inundaţii, în contextul în care ploi diluviene s-au abătut asupra acelei zone înainte de sosirea ciclonului Tino, de categoria doi pe scara Saffir-Simpson.

Peste 2.600 de persoane au fost cazate în centrele de urgenţă, a declarat un oficial guvernamental al regiunii din nordul arhipelagului, Uraia Rainima, subliniind că locuinţele lor urmau să fie verificate înainte să li se permită să se întoarcă acasă, informează Agerpres.

Insula Taveuni, unde locuiesc aproximativ 19.000 de persoane, este privată de electricitate, a adăugat el. Viteza vânturilor a depăşit sâmbătă în unele locuri 155 km/h, la o lună după trecerea ciclonului Sarai, care a făcut două victime şi alte 2.500 de persoane au fost obligate să se refugieze în adăposturi de urgenţă, potrivit serviciilor de meteorologie ale arhipelagului.

Arhipelagul vecin Tonga se pregătea să fie lovit sâmbătă seara de ciclonul Tino.

Insulele din Oceanul Pacific sunt destinaţii turistice foarte populare în timpul verii în emisfera sudică. Însă această perioadă este în acelaşi timp marcată de sezonul cicloanelor.

DailyBusiness
Presiuni asupra lui Viktor Orbán, Liderii UE cer deblocarea urgentă a finanțării pentru Ucraina
Spynews
Ce s-a ales de Simina Loica, femeia pe care Jador a idolatrizat-o. Manelistul a vărsat multe lacrimi pentru ea
Fanatik.ro
Apă contaminată cu plumb în școli și instituții publice din România. Medic: ”E greu să-ți dai seama de când a fost infectată”
Capital.ro
Ajutoare de până la 1.000 de lei pentru pensionari. Anunțul Ministrului Manole: Variantă pe care am căzut de acord este să reducem alte cheltuieli
Playtech.ro
Când nu mai primești bani pentru zboruri anulate. Ce situații sunt considerate excepții de ANPC
Adevarul
„Ia și tu un suc!”: Cum a încercat un șofer prins cu viteză să mituiască un polițist cu 200 de lei. Scena suprinsă pe body-cam
wowbiz.ro
Vârful MApN avertizează! 21 de drone au fost lansate de Rusia spre România, anunță Radu Miruță
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un șofer din București a intrat cu mașina într-un refugiu de tramvai și a spulberat doi oameni care așteptau în stație
iamsport.ro
Foto-bombă! Cum arată discursul pe care Ilie Drăgan n-a fost lăsat să-l citească la alegerile FRF
MediaFlux
Șeful AEI, avertisment pentru România: Motorina va avea un preț mare tot anul, chiar dacă războiul s-ar încheia mâine
stirilekanald.ro
S-a dat lege! Miercuri e zi liberă!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj