Cinci cutremure în două zile în România. Cel mai mare a avut 4,1 Richter

Două cutremure de mică intensitate au avut loc luni dimineaţă, unul în judeţul Vrancea, celălalt în Covasna. Acestea vin după alte trei care au avut loc duminică.
Iulian Tudor
15 aug. 2016, 06:52
Cinci cutremure în două zile în România. Cel mai mare a avut 4,1 Richter

Primul seism a avut loc după miezul nopţii, la ora 1.30, în judeţul Vrancea, la adâncimea de 86,7 km şi a avut magnitudine 2,6, potrivit datelor postate pe site-ul Institutului Naţional pentru Fizica Pământului. 

Al doilea a avut loc la ora 06.38, în judetul Covasna, la adâncimea de 82 km, cu magnitudinea 2,4.

Seismele de luni dimineaţă vin după ce duminică s-au înregistrat alte trei, dintre care cel mai mare a avut magnitudinea 4,1 Richter.

Un cutremur cu magnitudinea de 4,1 grade pe scara Richter și o intensitate epicentrală II s-a produs duminică, la ora locală 17:44, în județul Buzău, zona seismică Vrancea.

Seismul a avut loc la o adâncime de 146,3 kilometri, iar orașele cele mai apropiate de epicentru au fost Covasna (34 km), Târgu Secuiesc (48 km), Râmnicu Sărat (54 km), Focșani (58 km), Săcele (59 km).

Duminică au mai avut loc două cutremure, cu o magnitudine mai mică, în zona Vrancea, unul la ora 1:03, de 2,7 grade Richter, la o adâncime de 76,1 km, și cel de-al doilea la 5:10, de 2,4 grade, la o adâncime de 71,9 km.

Potrivit datelor INFP, în luna august, în România, au mai avut loc 7 cutremure cu magnitudini cuprinse între 2,5 și 4,4 grade pe scara Richter.

Cea mai importantă mișcare tectonică din România în ultimii ani a fost înregistrată în anul 2014, pe 22 noiembrie, când s-a produs un cutremur de 5,7 grade pe scara Richter, acesta fiind resimțit și la București.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
A fost găsită moartă femeia dată dispărută după o operație estetică. Unde a fost abandonat trupul ei
Fanatik.ro
Gică Hagi insistă pentru Umit Akdag! Discuții secrete cu apropiații jucătorului cu dublă cetățenie: „Am vorbit”
Capital.ro
Oltcit s-ar putea întoarce pe piața auto din România. Ford Craiova face primul pas oficial pentru relansarea mărcii
Playtech.ro
Facturile care scad cu până la 30% în 2026. Românii care pot plăti mai puțin la curent și gaze
Adevarul
Cum este văzută reforma AEP care presupune concedieri masive, noi legi pentru partide și reguli dure pentru publicitatea politică
wowbiz.ro
S-a aflat abia acum! Cine a venit la înmormântarea Alisiei, tânăra ucisă fără milă în Bihor! Tatăl vitreg al fetei în vârstă de 18 ani a spus totul: „Nu i-am interzis să vorbească cu el”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O mamă s-a aruncat de la etaj împreună cu trei dintre copiii săi! Cu ce probleme s-ar fi confruntat femeia
iamsport.ro
Șocant! Un fost jucător argentinian al Rapidului distruge România: 'Sunt toți țigani! O țară groaznică'
MediaFlux
PAPARAZZI Primele imagini cu Andreea Ibacka după ce a confirmat divorțul de Cabral! Ce face vedeta după despărțire FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi