Cinci români, condamnaţi la închisoare în Marea Britanie pentru trafic cu migranţi

Cinci români au fost condamnaţi vineri de un tribunal britanic la pedepse cu închisoarea, după ce în luna august ei au ascuns într-o autoutilitară un grup de migranţi pe care au încercat să-i introducă ilegal în Marea Britanie, venind dinspre Franţa, informează Press Association, potrivit Agerpres.
Romania TV
08 feb. 2019, 18:24
Cinci români, condamnaţi la închisoare în Marea Britanie pentru trafic cu migranţi

Poliţiştii de frontieră francezi au descris drept ”insuportabilă” căldura venită dintr-un compartiment ascuns al unei autoutilitare Mercedes Sprinter, unde au găsit 8 migranţi afgani, după ce pe 17 august au oprit acest vehicul la punctul de frontieră de la Coquelles, la intrarea în tunelul de sub Canalul Mânecii.

La percheziţionarea vehiculului, poliţiştii au descoperit o partiţie disimulată sub un covor, loc unde se aflau ascunşi doi bărbaţi, două femei şi patru copii cu vârste cuprinse între 10 luni şi 7 ani.

Şoferul, Dumitru-Daniel Cojanu, le-a spus atunci poliţiştilor că merge la Londra pentru câteva zile împreună cu Camelia-Florina Teleaga, pasageră în acelaşi vehicul şi care a spus că îşi vizitează sora în Marea Britanie.

Ei au fost condamnaţi vineri la închisoare, împreună cu alte trei persoane care călătoreau în acelaşi vehicul, şoferul primind trei ani şi nouă luni de închisoare şi pasagera sa trei ani şi două luni. Ceilalţi trei români condamnaţi sunt Ion-Aurelian Apostol (şase ani de închisoare), Matei Daniel Nedelcu (trei ani şi patru luni) şi Ionuţ-Cătălin Vasilică (trei ani şi două luni).

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Șoferul microbuzului implicat în accidentul din Timiș era drogat. Polițiștii au preluat două pliculețe suspecte
Fanatik.ro
Cât au costat pantofii personalizați cu care a mers Istvan Kovacs la Dortmund pentru a arbitra Borussia – Inter. Exclusiv
Capital.ro
Se dau bani în 2026. Anunț major de la PSD pentru pensionarii României: Vom proteja populația cea mai expusă riscurilor
Playtech.ro
Stațiunea din România care se reinventează după ani de declin. Tobogane, piscină infinity, saune și apă termală extrasă de la 3.000 de metri
Adevarul
Lider european, îngrijorat de starea psihică a lui Trump după întâlnirea de la Mar‑a‑Lago. Casa Albă respinge informațiile
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Primele mărturii ale unui supraviețuitor al accidentului din Timiș. Raport INML: S-au găsit substanțe interzise în mașină și în sângele șoferului
iamsport.ro
Antrenorul român, desființat de fostul său conducător: ”Mi-a pus vată în nas, pantofi de lac în picioare și flori pe piept! L-am dat afară cu ultima zvâcnire din groapă”
MediaFlux
Răsturnare după tragedia cu suporterii greci din Lugoj! Un supraviețuitor a explicat cauza accidentului: S-a blocat volanul
stirilekanald.ro
VIDEO Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil