Noul consilier de imagine al primului-ministru: Ţeavă

Cătălin Căţoiu "Ţeavă", muzician şi actor de filme şi telenovele, va fi numit consilier pe probleme de imagine al premierului Mihai Răzvan Ungureanu, după ce a mai lucrat atât la Guvern, în mandatul de prim-ministru al lui Petre Roman, cât şi ca director de imagine şi cameraman la TVR.
Romania TV
14 mart. 2012, 11:08
Noul consilier de imagine al primului-ministru: Ţeavă

Decizia de numire în funcţie nu a fost încă semnată, dar Căţoiu a mers deja pe teren cu premierul Ungureanu, la Forumul IMM-urilor şi la prezentarea raportului de activitate a Oficiului Naţional de Prevenire şi Combatere a Spălării Banilor, afirmând că doreşte să vadă despre ce este vorba şi care îi vor fi atribuţiile.

„Primul-ministru are o imagine foarte bună, iar eu, dacă voi prelua această funcţie, fac tot ce trebuie ca să o conserv”, a declarat agenţiei Mediafax Cătălin Căţoiu.

Poreclit de prieteni încă din copilărie „Ţeavă”, Cătălin Căţoiu, în vârstă de 50 ani, a mai lucrat cu Ungureanu, ca şi cameraman, la Ministerul Afacerilor Externe.

În anii ’70, Căţoiu a fost membru al formaţiei de muzică Progresiv ABC, iar din 2003 a cântat în formaţia VH 2. În 1981 a fost cameraman la TVR, apoi a devenit director de imagine la televiziunea naţională, dar a lucrat şi în Guvern, în mandatul de premier al lui Petre Roman.

A realizat videoclipuri muzicale, a jucat rolul personajului „Ţeavă” din serialul TV „Păcatele Evei”, apoi în serialul „La Bloc”- rolul lui Marcu şi serialul „Om bogat, om sărac”, rolul lui Muresan. În 2008, a fost distribuit într-un rol secundar din filmul „Supravieţuitorul” regizat de Sergiu Nicolaescu, pentru ca în 2009 să apară în rolul lui Chivu Cârciumaru din telenovela „Aniela”.

Cea mai recentă apariţie este în rolul unui medic ginecolog în telenovela „Iubire şi Onoare”, precum şi în serialul „Pariu cu viaţa”, care rulează şi în prezent la Pro TV. El apare şi în noul film regizat de Sergiu Nicolaescu, „Ultimul corupt din România”.

 

DailyBusiness
Trump mobilizează industria privată pentru a-și consolida superioritatea tehnologică în programele spațiale
Spynews
Ultimele cuvinte ale lui Cătălin Măruță în calitate de prezentator al emisiunii! De abia a putut să vorbească de lacrimi
Fanatik.ro
Sportiva de la Jocurile Olimpice de iarnă care a apărut pe coperta unei reviste pentru adulți. E admirată de femei pentru îndrăzneala sa
Capital.ro
Reguli la bloc 2026. Românii care pot primi bani pentru că locuiesc la bloc. Adunarea generală stabilește câți bani încasează
Playtech.ro
Cât timp se coace un chec la airfryer. Diferențe importante față de cuptorul clasic
Adevarul
Individul misterios care știa tot ce mișcă și se vorbește în România. Povestea incredibilă a „geniului rău” din spatele lui Cuza, omul care a organizat primul serviciu de spionaj și informații modern românesc
wowbiz.ro
Ultimele cuvinte ale kinetoterapeutului Alin Neacșu. Mesajul din biletul de adio găsit în cabinetul său din Pitești
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ce s-a întâmplat cu trupul bărbatului găsit mort în curtea spitalului d... Vezi mai mult
iamsport.ro
Bölöni l-a sunat pe Banciu pentru prima dată după controversa cu Dobrin și Balaci! Replica cu care l-a lăsat fără cuvinte: ”Probabil și-a umplut frigiderul”
MediaFlux
Test nuclear secret efectuat de China. SUA acuză camuflarea exploziilor nucleare
stirilekanald.ro
Primele dezvăluiri făcute de criminalul de 13 ani în cazul uciderii lui Mario: „Mă teroriza”
Top 5 sloturi Yggdrasil