Cine este Cornel Dinicu, proprietarul pensiunii Ferma Dacilor din Tohani, mistuită de flăcări în a doua zi de Crăciun

Ferma Dacilor din satul Tohani, care a ars marți dimineață, aparținea lui Cornel Dinicu, un om de afaceri din Prahova.
Alina Costache
26 dec. 2023, 19:20
Cine este Cornel Dinicu, proprietarul pensiunii Ferma Dacilor din Tohani, mistuită de flăcări în a doua zi de Crăciun

Cornel Dinicu declara, într-un interviu acordat în 13 decembrie portalului online Observatorul Prahovean, că zona în care a construit pensiunea Ferma Dacilor era „o râpă”, așa cum a aflat de la niște apropiați. Afacerea a început prin amenajarea unui grajd, care a fost transformat în restaurant și unitate de cazare.

Citește și: Cum arăta Ferma Dacilor înainte de incendiu. Cât costa o noapte de cazare într-o cabană din vie

„Avem câteva atuuri faţă de staţiunile de pe Valea Prahovei: suntem aproape de Bucureşti, nu mai stăm în trafic şi aglomeraţie, e aer curat, e natură multă. (…) Zona e în plină dezvoltare, solul este fantastic pentru viţa de vie, toate cramele din jur au investit foarte mult în domeniul viticol. (…) Potenţialul e fantastic. Zona se dezvoltă, eu cred foarte tare în proiectul ăsta şi avem de muncă două vieţi aici şi pentru următoarele generaţii”, spunea Cornel Dinicu, care a copilărit pe dealurile din Tohani.

Acesta a criticat, în acel interviu, autoritățile, spunând că totul merge greu în România și arătând că a avut nevoie de patru ani pentru a obține planul urbanistic zonal pentru Ferma Dacilor: „„Că nu ne ajută nimeni, nu e nicio problemă, mi-aş dori să nu ne mai încurce”, a spus Dinicu.

Omul de afaceri povestea că pensiunea este conectată la rețea de alimentare cu energie electrică, dar că puterea acesteia nu este suficientă, astfel încât a dus la pensiune generatoare.

„Avem generatoare. Avem… Ne mai dă şi statul un pic de curent. Am făcut cerere de vreo 10 ani, tot aştept să ne mărească puterea, să ne tragă o linie de medie”, spunea Dinicu.

Citește și: DNA redeschide dosarul autorizației de incendiu de la Ferma Dacilor, după ce în 2019 a primit doar un avertisment în loc de 10.000 de lei amendă

Acesta avea planuri mari de viitor, își dorea să construiască un centru SPA cu clinică de recuperare pentru sportivi și bătrâni.

Un incendiu de proporții a mistuit pensiunea Ferma Dacilor

Incendiul de proporţii a izbucnit marţi dimineaţă. În incinta clădirii se aflau 22 de persoane, dintre care 8 au fost date dispărute. Până în acest moment, șase persoane au fost găsite decedate.

Planul Roșu de intervenție a fost activat în jurul orei 6:30, iar la fața locului au fost trimise forțe impresionante: 14 autospeciale de pompieri și 7 ambulanțe.

Conform şefului DSU Raed Arafat, pensiunea ardea generalizat. El a precizat că pensiunea este formată din parter şi etaj, având cinci camere la parter şi şase la etaj, care erau ocupate.

Potrivi ISU Prahova, pensiunea Ferma Dacilor nu are autorizație de securitate la incendiu.

DailyBusiness
Republica Moldova avansează spre aderarea la UE. Au fost deschise noi capitole de negociere
Spynews
Ce a pățit Gabriela Cristea în urma tratamentului pentru slăbit pe care l-a urmat. Prezentatoarea TV a pus punctul pe „i”
Fanatik.ro
Ce au pățit doi suporteri spanioli înainte de meciul naționalei lor de la Cupa Mondială. Au fost găsiți în lacrimi la intrarea în stadion
Capital.ro
Adio, diesel? Se schimbă piața auto din România. Ce se întâmplă cu mașinile pe motorină. Declin fără precedent
Playtech.ro
Harta salariilor din România. Unde se câștigă cel mai bine în țară. Domeniile cu salarii de peste 13.000 de lei și cele cu cele mai mici venituri
Adevarul
Tot mai mulți români cer băncilor înapoi comisioanele și dobânzile. Cum îți poți recupera banii fără proces
wowbiz.ro
Cum arată fiul Mădălinei Manole la 17 ani! Fratele regretatei artiste a publicat o fotografie în premieră cu Petru Mircea Jr.
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Prima reacție a lui Nicușor Dan, după ce un român a sfârșit în clădirea cuprinsă de foc, din centrul Bruxellesului
iamsport.ro
”Să nu te vadă Gică Hagi, că-l dă afară!”. Bătaie antologică la echipa națională: ”Mi-a dat un pumn tare, m-a leșinat!”
MediaFlux
Un nou venit la pensie pentru români, cum funcționează. Legea a fost deja adoptată
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Masaj de cuplu la Soul Masaj București: de ce aleg cuplurile experiențe la salon în locul unei seri acasă?